لوپوس‌ اریتماتو دیسکویید بیماری خود ایمنی پوستی است پوستی است. بیماریهای خود ایمنی بیماریهایی هستند که در آنها بدن بر علیه خودش واکنش نشان میدهد. در این بیماری ضایعات پوستی به صورت پلاک‌هایی‌ قرمز رنگ و پوسته دار  با حاشیه‌های‌ کاملاً واضح‌ عمدتا در‌ صورت‌، سر وتنه دیده میشوند. ضایعات‌  پس‌ از بهبودی اسکار(جوشگاه)‌ به‌ جای می گذارند‌. در صورت بروز ضایعات‌ در اسکالپ الوپسی سیکاتریسیل ایجاد میشود. یعنی موها در برخی مناطق سر به صورت محدود ریزش پیدا می کنند و دیگر رویش مجدد ندارند.بروزچنین اسکارهایی در بیماران متواند ایجاد اسیبهای روانی واجتماعی ایجاد کند. عواملی مانند هورمونها ، نور خورشید ، داروها موجب تحریک آغاز بیماری می شوند.در 5% موارد ضایعات به سمت لوپوس‌ اریتماتو سیستمیک پیش میروند که در این بیماری اخیر اعضای داخلی بدن نیز درگیر میشوند.برای تایید تشخیص بیماری از ضایعه نمونه برداری میکنیم و نمونه را به آزمایشگاه اسیب شناسی ارسال میکنیم.. یکی از بهترین روشها برای پیشگیری از این بیماری کرمهای ضد افتاب هستند. اشعه ماورای بنفش UVA و UVB باعث تشدید بیماری میشوند. بنابراین در درمان این بیماری باید از کرمهای ضدافتابی استفاده شود که هر دو طیف اشعه را پوشش می دهند.همچنین به بیماران توصیه می کنیم که بیماران در ساعات آفتابی روز (ازساعت نه صبح تا سه بعد از ظهر) از رفتن به خارج از منزل اجتناب کنند.

داروهای متعددی مانند استروییدهای‌ موضعی‌، استروییدهای داخل ضایعه، ترکیبت انتی مالاریا و...... درمانها معمول این بیماری هستند

ازسایر درمانهای موضعی این بیماری میتوان به استروییدهای موضعی، مهارکننده های کلسی نورین، رتینوییدهای موضعی، کرم ایمیکوییمود، کرم ار سالبوتامول اشاره کرد.

از درمانهای سیستمیک میتوان به داروهای اتنی مالاریا، متوترکسات، رتینوییدها، داپسون، مایکوفنولات، تالیدومید، لنالیدومید، ،IVIG، کلوفازیمین، ازاتیوپرین، سیکلوفسفامید، سیکلوسپورین، سولفاسالازین، دانازول، ECP را نام برد.

Anti-CD4، Interferon alfa، Leflunomide، rituximab ، efalizumab، Phenytoin، Anti CTL4 Ig، Anti IL6، Anti IL10 ازجدیدترین داروها درمان درDLE هستند.

دکتر علی صادقی نیا

متخصص پوست، موو زیبایی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

 تاريخ : ۱۳٩٠/۱٢/۱٥ | ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()