قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش اثرات بلند مدت و کوتاه مدتی بر روی چشم‌ها باقی می گذارد هر چند که متخصصان چشم معتقدند چشم های روشن نسبت به چشم های تیره در معرض خطر آسیب‌های اشعه یو وی هستند، اما هر چشمی با هر رنگی چنانچه در دراز مدت در معرض نور قرار گیرید با بیمارهای چشمی مواجه می شود.
براساس این گزارش، ناخنک چشم، آب مروارید، دی جنریشن ماکولای(ایجاد مشکل در تشخیص رنگ‌ها و تاری دید) و آفتاب سوختگی چشم یا برف کوری از جمله بیماریهای چشمی است که در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در برابر نور خورشید و عدم استفاده از عینک آفتابی ایجاد می شود.
به دلیل این مشکلات جدی است که متخصصان می‌گویند همه افراد نیازمند استفاده از عینک آفتابی هستند اما بسیاری از افراد این توصیه را جدی نمی‌گیرند و حتی افرادی‌که عینک آفتابی دارند، در مدت روز زمان اندکی و مثلا فقط در هنگام ظهر از آن استفاده می‌کنند.
نتایج چندین مطالعه نشان می دهد که ساعتها اقامت در شرایط آفتابی و بدون حفاظ کافی در مقابل چشم شانس بروز بیماریهای چشم را افزایش می دهد.
متخصصان در عین توصیه منبی بر استفاده از عینک آفتابی همچنین توصیه می کنند که باید عینک آفتابی از مراکز معتبر و با در نظر گرفتن معیارهایی خریداری شود.
"کاظم ندافی" رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره می گوید: عینک های آفتابی را نباید از دستفروش ها و دوره گردها خریداری کرد بلکه فقط از مراکز مجاز و معتبر باید تهیه شود.
وی با بیان اینکه فروشگاه های مجاز عرضه کننده عینک دارای دستگاه های لازم برای کنترل آنها از نظر جلوگیری از عبور پرتوهای ماوراء بنفش هستند و تنها راه تشخیص استاندارد بودن عینک های آفتابی ، استفاده از این دستگاه ها است، می گوید: ‌ عینکی مناسب است که دارای خاصیت جذب بخش مضر اشعه خورشید باشد تا تاثیری در دید و تشخیص فرد ایجاد نکند.
ندافی می افزاید: عینک های آفتابی غیر استاندارد می توانند باعث بروز مشکلات چشمی از جمله آب مروارید و خستگی چشم ها شوند.
"امین نیک اقبالی" رییس انجمن چشم پزشکی ایران نیز معتقد است: محافظت نکردن از چشم ها در برابر اشعه ماورای بنفش و استفاده نکردن از عینک آفتابی، میزان ابتلا به آب مروارید را در افراد افزایش می دهد.
وی می گوید: آب مروارید نوعی بیماری چشمی است که در آن، عدسی شفاف چشم به مرور کدر می شود بطوری که فرد حس می کند در مه و غبار قرار گرفته است.  استفاده از عینک آفتابی چه استاندارد و چه غیراستاندار بهتر از بدون عینک بودن است هرچند که استفاده از عینک های استاندارد اثر بیشتری برای سلامت چشم ها دارد.
نیک اقبالی تصریح می کند البته مردم باید عینک های خود را از مراکز معتبر و استاندارد، تهیه کنند.
وی گفت: قرار گرفتن بیش از حد در زیر نور خورشید به ویژه در افراد سیگاری میزان احتمال ابتلا به بیماری آب مروارید را به شدت افزایش می دهد.
"مریم روشنی" متخصص چشم نیز به مردم توصیه می کند: برای خرید عینک آفتابی، عینک های قهوه ای و خاکستری را خریداری کنند.
وی با بیان اینکه عینک های بسیار تیره، دید عادی فرد را مختل می کند، می گوید: مبتلایان در اختلال دید رنگ با تجویز پزشک عینک آفتابی استفاده کنند. افراد مبتلا به اختلال دید رنگ نمی توانند هر نوع عینک آفتابی را استفاده کنند و باید استفاده از این نوع عینک ها با تجویز پزشک صورت گیرد.  افرادی که دچار اختلال در دید رنگ های مختلف هستند، نمی توانند خودسرانه برای تهیه عینک اقدام کنند. 
افرادی که دچار دید رنگ هستند درصورت استفاده از عینک های تیره، نارنجی و قرمز نمی توانند چراغ های راهنمایی و رانندگی را تشخیص دهند.
روشنی درباره درصد دریافت اشعه فرابنفش عینک ها(uv) گفت: میزان uv در عینک افراد جوان 10 تا 25 درصد کفایت می کند.
این متخصص چشم ادامه داد: میزان uv در عینک آفتابی افراد سالمند باید بیشتر از 25 درصد باشد.
روشنی گفت: همچنین افرادی که به دلیل نوع شغلشان مدام در معرض روشنی و تیرگی نور قرار دارند باید از عینک های آفتابی که uv آن پنج درصد بیشتر از uv عینک آفتابی جوانان است، استفاده کنند.
وی اضافه کرد: اشعه فرابنفش یا همان uv، انرژی الکترومغناطیسی است که طول موج کوتاه و انرژی زیادی دارد و برای چشم انسان نامرئی است و در طیف اکترومغناطیستی، بین اشعه ایکس و نور مرئی قرار دارد.
معصومه نیکنام


تاريخ : ۱۳٩۱/٤/٥ | ۱۱:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()