تشخیص روماتیسم از روی چشمان

ترجمه شده از نشریه آلمانی زبان اخبار اشتوتگارت

هرگونه تغییر در عروق و اعصاب چشم، شبکیه یا ملتحمه (غشای نازک و شفاف روی سفیدی چشم ها و سطح داخلی پلک ها) ، اغلب بر وجود یک اختلال در ارگان های بدن دلالت می کند.

گانگلف زایدر gangolf sauder رییس کلینیک چشم شارلوت در اشتوتگارت آلمان ، هنگامی که در چشم یک بیمار نگاه می کند می تواند بگوید که فرد مراجعه کننده به او، مثلا بیماری گوارشی دارد.

چشمان انسان فقط آیینه روح - آنطور که مردم می گویند- نیست بلکه گاهی نخستین علایم بیماری های داخلی در تمام ارگان های بدن در چشم ها پدیدار می شوند.

هر تغییری در قرنیه، عدسی (جزئی شفاف از ساختار چشم) یا شبکیه به علت التهاب یا اختلال در سیستم قلبی و عروقی منجر به کاهش دید می شود و بیمار را ناگزیر به مراجعه به چشم پزشک می کند.

زایدر می گوید: » هنگام مراجعه بیماران به چشم پزشکان، آنها نباید فقط به "چشم" فکر کنند بلکه باید احتمال بیماری های دیگر مرتبط با چشم را نیز بدهند.« . او در عین حال تاکید می کند که جنس بیماری را بطور خیلی دقیق نمی توان تشخیص داد.

زایدر یکی از تجربیاتش را تعریف می کند: جوان 18 ساله ای با اختلال دید به کلینیک مراجعه کرد که علت آن التهاب وسیع شبکیه بود. بالاخره تشخیص داده شد که این مرد جوان دچار نوعی عفونت انگلی مشترک بین انسان و پستانداران به نام توکسوپلاسموس toxplasmos ، است. این بیماری عفونی در شرایط عادی بی خطر است اما برای زنان باردار و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف می تواند خطرناک باشد. این مرد جوان در حال کارآموزی در یک مزرعه بود. عامل بیماری توکسوپلاسموس می تواند گربه یا گوسفند باشد.

برای مشاهده بقیه مطلب روی گزینه "ادامه مطلب" کلیک کنید:


مثال هایی از بیماری هایی که معاینه چشم می تواند نشان دهد:

خونزیزی یا اختلالات عروقی در شبکیه: می تواند نشان از دیابت، فشارخون بالا یا رماتیسم باشد یا حتی می تواند نشاندهنده بیماری های عفونی مانند سفلیس یا ایدز HIV باشد. یا شاید هم نشان دهنده عفونت هایی با ویروس هایی موسوم به سیتومگالوویروس ( سی ام وی CMV ) مانند توکسوپلاسموس -معمولا کاملا بی خطر- ، باشد. اما در افراد با سیستم ایمنی ضعیف می تواند منجر به خونریزی در چشم شود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/۱٠ | ۸:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()