سردردهای تنشی

ترجمه شده از نشریه آلمانی زبان اخبار اشتوتگارت

ماساژ گردن و ماهیچه های شانه سردرد را کاهش می دهند.

سردردهای تنشی یا بصورت دوره ای یا پس از مدت های طولانی وقفه، بروز می کنند. برخی افراد همیشه از سردرد مداوم شکایت دارند و فقط چند روز یا چند ساعت سردرد ندارند. اینکه دقیقا چه چیزی موجب سردرد تنشی می شود هنوز مشخص نشده است. علاوه بر عوامل ژنتیکی ، برخی عوامل درونی و محیطی نیز در بروز سردرد نقش دارند. ممکن است گرفتگی ماهیچه های گردن یا اختلال عصبی و نیز استرس ، ترس و کمبود اکسیژن موجب بروز سردرد تنشی شوند.

##علایم سردردهای تنشی

سردرد تنشی با علایمی مانند اختلالات بصری، حالت تهوع و استفراغ (چه شدید و چه خفیف) همراه نیست. در صورت داشتن سردرد با این علایم حتما باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه شود. سردردهای تنشی می تواند در کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد. اگر سردرد ناگهانی بروز کند یا شدت آن مرتب افزایش یابد یا با علایم استفراغ و اختلالات بصری همراه باشد حتما باید به پزشک مراجعه شود چراکه ممکن است علامت بیماری خطرناکی باشد.


برخی افراد هنگام سردرد از داروهای مسکن بدون نسخه پزشک استفاده می کنند اما نباید در مصرف این داروها زیاده روی کرد . مصرف بی رویه این داروها عوارض خاص خود را دارد.

استراحت، تمرینات تنش زدا، ماساژ و طب فشاری در کاهش و تخفیف سردردهای تنشی موثر است. همچنین می توان از درمان های خانگی با استفاده از روغن های اتری (روغن های معطر مانند روغن کرفس و نعنا) یا کافئین استفاده کرد. اما نحوه استفاده از این روش ها را نیز باید از متخصص مربوطه پرسید.

##پیشگیری از سردردهای تنشی

هرکه از عود سردردهای تنشی رنج می برد باید از به کارگیری زیاد ماهیچه ها یا بی حرکتی طولانی آنها اجتناب کند.برای این کار می توان با تجویز پزشک از اقدامات فیزیوتراپی مانند سرماتراپی، گرماتراپی، الکتروتراپی ، ژیمناستیک یا ماساژ استفاده کرد.

همچنین باید ترس و اضطراب را با تمرین های مداوم کاهش داد و از بی قراری و عصبانیت دوری کرد.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢۱ | ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()