ترجمه شده از نشریه آلمانی زبان اشتوتگارت

توصیه هایی برای اینکه ورم معده یا گاستریت اصلا به وجود نیاید:

1- به سلامت روان خود توجه و از استرس دوری کنید.

2- هرگز در طولانی مدت و بی رویه از داروهای مسکن مانند استامینوفن استفاده نکنید، در صورت نیاز به استفاده از این داروها، درباره میزان مصرف آن حتما با پزشک مشورت کنید.

3- از مصرف بیش از اندازه مواد اسیدزا مانند  قهوه، چای و حتی میوه های خانواده مرکبات مانند کیوی اجتناب کنید.

4- مصرف الکل و نیکوتین یا همان سیگار موجب ساییده شدن لایه مخاطی معده می شود.

در سال های اخیر روی واکسن علیه باکتری هلیو پیلوری -شایع ترین عامل به وجود آورنده گاستریت- در مدل حیوانی کار می شود اما آزمایش آن روی مدل انسانی چند سال طول خواهد کشید.

گفته می شود نیمی از افراد بالای 50 سال از گاستریت مزمن رنج می برند. نیمی از المانی ها از دردهای مقطعی و توامان قسمت فوقانی شکم و معده رنج می برند.

چگونگی ایجاد گاستریت:

با ورود غا به معده ، سلول های ترشحی (سلول های غده ای) معده ، اسید معدی قوی را می سازند تا میکروب ها را از بین ببرند. دیواره معده نمی تواند این اسید را تحمل کند و از خود توسط یک لایه قلیایی ، محافظت می کند. از بین رفتن این سد مخاطی ، تاثیر زیادی در بروز بیماری گاستریت یا ورم معده دارد.

برای دیدن بقیه مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید


انواع گاستریت:

گاستریت نوع A (گاستریت خود ایمن)

گاستریت نوع B (همراه با هلیوباکتری پیلوری)

گاستریت نوع C (مواد شیمیایی معده)

و اشکال ویژه نادر

شایع ترین نوع گاستریت، گاستریت نوع B است.

در گاستریت نوع A ،‌ لایه مخاطی از بین می رود. در این نوع گاستریت، کم خونی وجود دارد. کم خونی ممکن است در پی خونریزی لایه معده یا کمبود ویتامین B12 رخ داده باشد.

در گاستریت نوع C، مخاط معده متورم و پوشیده از لکه های خون تیره است. ظاهرا این نوع التهاب با دارو درمان می شود.

40 درصد موارد ورم معده خودبخود درمان می شود.

عوارض جانبی گاستریت:

گاستریت می تواند زمینه سرطان معده را فراهم کند. همچنین ممکن است موجب خونریزی های شدید معده شود. این بیماری همچنین موجب کم خونی مزمن همراه خستگی و کوفتگی می شود. در بدترین حالت خونریزی معده موجب شوک گردش خون می شود. البته قصد از نوشتن این عوارض ترساندن بیماران نیست بلکه آنان باید به این نکته توجه کنند که باید به موقع به پزشک مراجعه کنند و هر بیماری را سرسری نگیرند.

 تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٦ | ۱۱:۳٠ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()