دکتر جمشید معتمد روانپزشک و مدیر شبکه بهداشت و درمان اسلامشهر می گوید صمیمیت بین خانواده و جوانان و معلمان مشاور و دلسوز ، مهم ترین عامل محافظتی در برابر خودکشی به شمار می رود. با تقویت عوامل محافظ می توانیم توان مقابله افراد را در شرایط خاص افزایش دهیم. : اگر زمینه ژنتیکی بیماری های روان و خودکشی در خانواده ای وجود دارد باید بتوانند مدیریت بهتری روی اعصاب خود داشته باشند.
خودکشی از فکر آغاز می شود و به تدریج به طرح ، برنامه ریزی و روش اقدامی تبدیل شده و سپس به مرگ منجر خواهد شد. بنابراین باید با مدیریت افکار ، شناخت عوامل خودکشی و تقویت عوامل محافظ از خودکشی ، پیشگیری کرد. اگر فرزندی دچار افکار مخرب شد باید افرادی را در خانواده داشته باشد تا مسایل خود را با آنان در میان بگذارد. همچنین اگر دانش آموزی دچار بحران شد باید بتواند از معلم خود راهنمایی بگیرد.
فراهم کردن فضای اقتصادی مناسب، بهداشت عمومی ، خواب منظم و انواع غذاها ، همه و همه در روحیه افراد تاثیر گذار است.

"جعفر بوالهری" رییس انستیتو روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز می گوید: نشانه های افسردگی مانند مشکلات خواب، غمگین بودن، ناامیدی و گریه ، نخستین سرنخ هایی است که برای پیشگیری از خودکشی باید به آن توجه داشت. : با مشاهده این علایم فورا باید حمایت های درمانی و مشاوره ای آغاز شود. تمام پزشکان عمومی و روانشناسان می توانند در زمینه افسردگی، خدمات درمانی و مشاوره ای ارایه دهند بنابراین با توجه به درمان ساده این علایم نباید افسردگی را پنهان کرد. اختلاف سلیقه و ناسازگاری منجر به افسردگی می شود در حالیکه اینگونه مسایل با یادگیری "مهارت های مذاکره" حل می شوند. خودکشی مانند تمام پدیده های روانشناختی، یک مساله چندعاملی است اما می توان با پناه بردن به عوامل معنوی مانند دعا و نیز داشتن دوستان صمیمی از آن پیشگیری کرد.تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٢ | ۱۱:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()