گفت و گو با دکتر "یونس لطفی" مدیر گروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی :

50 درصد علت کم شنوایی ها در کشور علل ژنتیکی دارند و در ازدواج های فامیلی، احتمال بروز بیماری های ژنتیکی بیشتر است. 90 درصد ناشنوایان از والدینی که از نظر شنوایی سالم هستند، متولد می شوند و این به آن علت است که این والدین قبل از ازدواج مشاوره های ژنتیکی را انجام نمی دهند. همچنین اگر در خانواده ای، سابقه کم شنوایی وجود داشته باشد، افراد قبل از ازدواج حتما باید به متخصصان مربوطه مراجعه کنند تا نوع "غالب بودن" یا "مغلوب بودن" این کم شنوایی مشخص شود. دکتر
لطفی با بیان اینکه بخشی از کم شنوایی مربوط به دوران بارداری است،گفت:"ترومای حاملگی" یعنی ضربه هایی که در این دوران به مادر باردار ناشی از تصادف ها وارد می شود نیز ممکن است به کم شنوایی و ناشنوایی نوزاد منجر شود.
همچنین ناسازگاری خونی مادر و جنین و عفونت های دوران جنینی نیز منجر به کم شنوایی و ناشنوایی خواهد شد بنابراین زنان قبل از بارداری باید در برابر بیماری های سرخک و سرخجه، واکسینه شده و مشاوره های لازم در زمینه ناسازگاری گروه خونی را داشته باشند. مدیرگروه شنوایی شناسی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه 50 درصد دیگر علل کم شنوایی ، اکتسابی است، اظهار داشت:عفونت ها، سر و صداهای زیاد و تروماها (ضربه های ناشی از تصادف به جمجمه) پس از تولد موجب کم شنوایی و ناشنوایی می شوند که در زمینه عفونت ها و سر و صداها باید اطلاع رسانی های لازم در جامعه انجام شود. اغلب تروماها و شکستگی های جمجمه نیز با رعایت موارد ساده مانند بستن کمربند وسائط نقلیه، اجتناب از انجام ورزش های خشن و گذاشتن کلاه ایمنی برای موتور سواران ، قابل پیشگیری است.

برای دیدن بقیه مطالب روی ادامه مطلب کلیک کنید
مصرف داروهای موسوم به داروهای سمی یا "اتوتوکسیک" مانند جنتامایستن -داروی درمان عفونت-، آمیکاسین و استروپتومایسین - نوعی آنتی بیوتیک- و همچنین داروهای مسکن مانند آسپیرین و داروهای ضد سرطان منجر به کم شنوایی خواهند شد. شدت کم شنوایی افراد در پی مصرف این داروها به دوز و طول مدت مصرف دارو و دیگر عوامل مساعد کننده شرایط سمی بودن دارو بستگی دارد. اگر مصرف کننده این داروها ، کودک باشد بیش از بزرگسالان ممکن است به کم شنوایی مبتلا شود. دکتر یونس لطفی به مصرف کنندگان این داروها توصیه کرد داروهای خود را تحت نظارت متخصصان مربوطه مصرف کنند و در صورت بروز اولین علایم کم شنوایی و سمی شدن گوش مانند وزوز گوش، احساس سرگیجه و حرکت کردن اجسام جلوی چشم ها فورا داروها را قطع کرده و با نظر متخصص از داروهای موثر دیگری استفاده کنند.
اختلالات کم شنوایی هرچه سریع تر ، تشخیص داده شوند، انجام اقدامات توانبخشی برای بیماران، موثرتر خواهد بود.تاريخ : ۱۳٩۱/٧/۱۱ | ٤:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()