گال یا جرب

دکتر "امیر هوشنگ احسانی" معاون آموزشی بیمارستان پوست رازی :

میزان سرایت بیماری گال به سرعت اتفاق می افتد بنابراین مردم با مشاهده نشانه های آن باید فورا به مراکز درمانی مراجعه کنند.  شیوع بیماری گال بصورت دوره ای افزایش می یابد و افزایش موارد ابتلای آن در فصول سرد طبیعی است . بیماری گال، یک بیماری نسبتا شایع به شمار می رود .بیماری گال به ویژه در فصل های پاییز و زمستان به دلیل تجمع افراد در محیط های بسته مانند سربازخانه ها و مدارس، بیشتر از سایر مواقع منتقل می شود. عامل بیماری گال، انگلی موسوم به "مایت" Mite است که از فرد به فرد منتقل می شود و انتقال حیوانی ندارد.  این انگل، کانال هایی زیر پوست ایجاد می کند و حساسیت بدن نسبت به ترشحات این انگل موجب خارش بسیار شدید و اذیت کننده می شود بطوریکه فرد را از زندگی و کارهای روزمره بازمی دارد.
خارش ها بیشتر بین انگشتان دست و پا و ناحیه تناسلی ایجاد می شود و خیلی سریع گسترش می یابد. این بیماری می تواند تمام گروه های سنی را درگیر کند؛ اگر یک نفر در خانواده به این بیماری مبتلا شود بقیه افراد خانواده نیز به سرعت مبتلا می شوند بنابراین حتما لازم است که فورا نسبت به درمان بیماری اقدام شود تا سرایت نکند.
تعداد انگل های ایجاد کننده بیماری گال از هشت مورد بیشتر نیست اما خارش آن در سراسر بدن احساس می شود.
 رعایت نکردن بهداشت فردی و استفاده از وسایل مشترک مانند شانه از عوامل بروز بیماری گال به شمار می روند. انگل گال، مدت زیادی نمی تواند خارج از بدن زنده بماند و در عرض چند ساعت از بین می رود با این وجود بیماری به سرعت گسترش یافته و به هیچوجه خود به خود بهبود نمی یابد. خارش در بیماری گال بسیار شدید است و هیچ درمانی به جز درمان خاص گال، این بیماری را کنترل نمی کند و استفاده خودسرانه از داروها مانند داروی "آنتی هیستامین" ، تاثیری در درمان گال ندارد.  تشخیص بیماری گال نیازی به آزمایش های خاص ندارد و با علایم و نشانه های بالینی آن، تشخیص داده می شود.
احسانی با بیان اینکه ممکن است دانه های قرمز رنگی در بیماری گال، سطح پوست را بپوشاند، گفت: اگر شک پزشک به بیماری گال بیش از 50 درصد باشد، درمان گال را آغاز می کند چراکه حتی اگر تشخیص اشتباه باشد، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر بیماری گال درمان نشود به سرعت سایر افراد را مبتلا خواهد کرد.تاريخ : ۱۳٩۱/۸/۳ | ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()