عامل اصلی انتقال ایدز، رفتارهای پرخطر است با این وجود، مردم بیشتر از عنوان "ایدز" و انگ ناشی از ابتلا به این بیماری می ترسند که این مساله موجب شیوع ایدز در جامعه می شود.

انگ (برچسب منفی ) ، ایدز را به قاتل پنهان تبدیل کرده است چراکه مردم به دلیل ترس از بی آبرویی اجتماعی درباره آن صحبت نمی کنند و به آسانی راه های پیشگیری از این بیماری را به کار نمی گیرند. به جرات می توان گفت یکی از مهم ترین موانع مبارزه جهانی علیه ایدز، انگ و تبعیض نسبت به این بیماری است که زندگی افرادی را که با ویروس اچ.آی.وی زندگی می کنند ، تحت تاثیر قرار می دهد. انگ اجتماعی کم و بیش و تقریبا در تمام جهان به عنوان واقعیتی تلخ در زندگی روزمره مردمی که با ویروس ایدز زندگی می کنند، برجا مانده است.

یک سوم کشورها عملا قانونی برای حمایت از حق افرادی که با بیماری ایدز زندگی می کنند، ندارند.

انگ نه تنها مانع مهمی در برابر اقدام عمومی علیه یک بیماری است بلکه یکی از دلایل اصلی محرومیت بسیاری از بیماران مبتلا به ایدز از حقوق فردی و اجتماعی خود محسوب می شود.

بطور مثال تعداد زیادی از مبتلایان به ویروس اچ.آی.وی مثبت، مراجعه به پزشک برای معاینه و درمان را به دلیل ترس از مورد انگ قرار گرفتن، پشت گوش می اندازند.

ˈبان کی مونˈ دبیرکل سازمان ملل متحد در این باره می گوید: راهکار اصلی مبارزه با انگ، وضع قوانین و سیاست های روشنگرایانه است اما این مبارزه با صراحت و شهامت در سخن گفتن آغاز می شود؛ مدارس باید احترام و درک را آموزش دهند. رهبران مذهبی باید درباره بردباری و احترام به همنوعان موعظه کنند.

از همه مهمتر باید تصدیق کنیم افرادی که انگ ویروس اچ.آی.وی را بر دوش دارند نباید آنانی باشند که با این بیماری زندگی می کنند بلکه افرادی هستند که اجازه می دهند این انگ وجود داشته باشد.**نقش انگ در توسعه انتقال ویروس ایدز

مسوول برنامه پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز کشور درباره انگ بیماری ایدز  می گوید: طبیعتا در صورتی که انگ نباشد،ارایه خدمات به مبتلایان به ایدز بهتر صورت می گیرد که این مساله ضمن کمک به بیمار و فراهم کردن شرایط زندگی سالم تر، در زمینه های پیشگیری نیز بسیار موثر خواهد بود.

دکتر "هنگامه نامداری تبار" می افزاید: بطور مثال اگر یک زن باردار مبتلا به ایدز جرات کند و به مرکز مشاوره ای و آزمایشی ایدز مراجعه کند، تحت مراقبت و درمان قرار خواهد گرفت و از تولد فرزندی با ویروس اچ.آی. وی HIV ، جلوگیری می شود همچنین افراد ایدزی در صورت مراجعه به مراکز تعیین شده، این بیماری را به همسران خود منتقل نمی کنند.**شیوع بیماری سل، یکی از نتایج پنهان کردن بیماری ایدز

مسوول برنامه پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز کشور اظهار داشت: یکی از عوارض بیماری ایدز، ابتلای افراد به سل است چراکه ضعیف شدن سیستم ایمنی، بدن را مستعد ابتلا به سل می کند.

نامداری تبار می گوید: اگر بیماران ایدز به سل مبتلا شوند می توانند آلودگی سل را به راحتی به دیگران منتقل کنند درحالیکه اگر انگ و بدنامی بیماری ایدز نباشد مبتلایان ایدز به مراکز درمانی مراجعه کنند و هم خودشان به سل مبتلا نمی شوند و هم از اشاعه سل در جامعه جلوگیری می کنند.**35 درصد افراد از ترس انگ به مراکز درمانی ایدز مراجعه نمی کنند

مسوول برنامه پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز کشور می افزاید: گاهی 35 درصد افراد به مراکز تشخیصی ایدز به دلیل ترس از بدنامی مراجعه نمی کنند.

نامداری تبار خاطرنشان می کند این درحالی است که شرایط برای ارایه خدمات به مبتلایان به ایدز مهیا شده اما به دلیل انگ در اختیار این افراد قرار نمی گیرد.

وی تاکید می کند اجرای برنامه هایی برای کاهش رعب و وحشت بیماران مبتلا به ایدز و انگ این بیماری به شدت در پیشگیری از بروز یا افزایش ایدز در جامعه تاثیر گذار است و از سوی دیگر موجب می شود زندگی بیماران نیز بهتر شود.

نامداری تبار یادآور می شود تمام خدمات مرکز مشاوره بیماری های رفتاری، محرمانه و رایگان، است.**برای از بین بردن انگ ایدز، کاری جز اطلاع رسانی نمی توان کرد

مسوول برنامه پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز کشور می گوید: برای از بین بردن انگ ایدز، کاری جز اطلاع رسانی و فرهنگ سازی نمی توان کرد که البته در این زمینه نیز وزارت بهداشت به تنهایی نمی تواند کاری کند.

نامداری تبار با بیان اینکه رسانه ها باید بطور جدی در این زمینه کمک کنند، تصریح می کند رسانه ها همیشه با ترس و وحشت از بیماری ایدز صحبت می کنند.

وی می افزاید: این ترس و وحشت در حالی است که کنترل بیماری ایدز نسبت به سایر بیماری های عفونی بسیار راحت تر است چراکه شدت بیماری اغلب بیماری های عفونی، بیشتر از ایدز و همه گیری آن نیز گسترده تر است درصورتیکه راه انتقال ایدز محدود است اما با یک ترس عمومی مواجه شده است.

مسوول برنامه پایش و ارزشیابی برنامه ملی کنترل ایدز کشور تصریح می کند مردم از فرد مبتلا به ایدز می ترسند اما از رفتارهایی که این بیماری را منتقل می کند، نمی ترسند بنابراین سطح آگاهی عمومی باید به نحوی صحیح، ارتقا یابد.

نامداری تبار تاکید می کند با استمرار ایجاد زمینه های فرهنگسازی و اطلاع رسانی وسیع و عمومی می توان بیماری ایدز را کنترل کرد.**آموزش و اطلاع رسانی ، استراتژی مهم کنترل ایدز در کشور

"علیرضا مصداقی نیا" معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای سومین برنامه جامع کشوری کنترل ایدز می گوید: آموزش و اطلاع رسانی، تامین سلامت خون، مشاوره داوطلبانه، پیشگیری از انتقال جنسی و حمایت و توانمندسازی از جمله استراتژی های این برنامه به شمار می رود.

وی ، ایجاد کلینیک های مثلثی (مرکز مشاوره بیماری های رفتاری)، درمان با متادون، ارایه خدمات رایگان درمانی و پوشش بیمه ای مبتلایان به ایدز را از جمله دستاوردهای اجرای این برنامه در کشور عنوان کرد.

به هرحال چالش کنترل ایدز دارای ابعاد پیچیده ای است که تنها از راه همکاری های بین بخشی، عزم مسوولان، فعالیت سازمان های غیردولتی و به ویژه افزایش آگاهی عمومی به ثمر خواهد رسید.تاريخ : ۱۳٩۱/٩/٢۸ | ٩:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()