بیماری سرماخوردگی یکی از شایع ترین بیماریهایی است که اکثر افراد در فصل زمستان به آن مبتلا می شوند.

گرچه بیماری سرماخوردگی ، بیماری چندان مهم و خطرناکی نیست اما همین بیماری ساده ، ماهیتی بسیار آزاردهنده دارد بطوریکه می تواند فرد را از زندگی روزمره بازدارد، از سوی دیگر مسری بودن و سرایت سریع سرماخوردگی ، این بیماری را حائز اهمیت می سازد.

هر فرد بزرگسال سالانه ، دو تا چهار بار به بیماری سرماخوردگی مبتلا می شود اما کودکان بیش از بزرگسالان در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند و ممکن است طی یک سال، سه تا هشت بار به سرماخوردگی مبتلا شوند.

سرماخوردگی یک بیماری ویروسی است که از راه تنفسی و با سرد شدن هوا به بدن انسان راه می یابد اما ویروس های عامل ایجاد کننده سرماخوردگی آنقدر متعدد و فراوان هستند که مبارزه با این بیماری را دشوار می کند.

قابل ذکر است که بدن بزرگسالان چون در مقابل برخی ویروسها ، ایمن شده است کمتر به سرماخوردگی مبتلا می شود.

یک فوق تخصص بیماری های عفونی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید: سرماخوردگی ازشایع ترین مشکلات کودکان و بزرگسالان در فصل پاییز و زمستان است.

دکتر  "علیرضا ناطقیان" می افزاید: کودکانی که مهد کودک نمی روند طی یک سال، پنج تا شش بار سرما می خوردند ؛ میزان ابتلا به سرماخوردگی در کودکانی که به مهدکودک ها می روند، دو تا سه بار بیش از سایر کودکان است.

وی ادامه می دهد: سرماخوردگی ، یک بیماری نیست بلکه مجموعه ای از علایم ناشی از ویروس های مختلف مانند رینوویروس است که همین رینوویروس ده ها نوع دارد.

به گفته ناطقیان ، بیش از 200 نوع ویروس می توانند عامل سرماخوردگی باشند.



**علایم سرماخوردگی و وجه تمایز آن با آنفلوانزا

این فوق تخصص بیماری های عفونی می گوید: علایم سرماخوردگی شامل آبریزش و گزگز بینی، عطسه ، اشک ریزش، سوزش گلو و تب خفیف است که این تب معمولا طی روزهای بعد به سرعت قطع شود.

ناطقیان ، سرفه را ازدیگرعلایم سرماخوردگی عنوان می کند و می افزاید: درمان بیماری سرماخوردگی هفت روز طول می کشد.

وی ادامه می دهد: آنفلوانزا برعکس سرماخوردگی با تب خیلی بالا همراه بوده و بطور ناگهانی با گرفتگی بینی، سرفه و گاهی قرمزی چشم ها و گلودرد آغاز می شود.

این فوق تخصص بیماری های عفونی تاکید می کند احساس کوفتگی شدید بدن اصلی ترین علامت بروز آنفلوآنزا در بزرگسالان است که ممکن است همراه کمردرد ، سر درد و گردن درد باشد به گونه ای که فرد را چند روز از کار محروم کند؛ آنفلوانزا در کودکان نیز ممکن است با استفراغ همراه باشد.

ناطقانی اضافه می کند: در مقایسه با سرماخوردگی ، شروع انفلوانزا ناگهانی تر و با تب بالاتر، کوفتگی و بدن درد همراه است؛ تب در آنفلوانزا سه روز یا بیشتر طول می کشد حتی

سرفه ها و علایم آن ممکن است تا 10 روز باقی بماند.



**راه های پیشگیری از سرماخوردگی و آنفلوانزا

این فوق تخصص بیماریهای عفونی می گوید:افراد دارای سیستم دفاعی ضعیف مانند مبتلایان به بیماری های قلبی، دیابت، بیماری های تنفسی، بیماری های مغزی و زنان باردار کودکان کمتر از پنج سال برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوانزا باید واکسن بزنند.

ناطقانی می افزاید: خواب خوب، تغذیه مناسب سرشار از سبزی و میوه، نوشیدن مایعات فراوان و ضدعفونی کردن و شست و شوی مداوم دست ها با با ژل های ضدعفونی کننده و صابون از راه های پیشگیری بیماری آنفلوانزا و سرماخوردگی به شمار می رود.

وی تاکید می کند که هیچ نوع واکسن یا قطره ای برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی، وجود ندارد.

همچنین کارشناسان بهداشتی، ورزش مداوم و افزایش قدرت ایمنی بدن را بهترین و طبیعی ترین راه مقابله با سرما خوردگی ، عنوان کرده اند.



**پیام های بهداشتی برای پیشگیری از سرماخوردگی

واحد بهداشت محیط مجتمع حضرت رسول اکرم (ص) ، پیام های بهداشتی برای پیشگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی را به هموطنان ارایه کرده است.

خودداری از رها کردن دستمال کاغذی های مصرف شده در محیط، خودداری کردن از دست دادن و روبوسی با دیگران هنگام ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوانزا، شست و شوی دست ها پس از سرفه و عطسه ،تغذیه مناسب و مصرف مایعات از جمله این توصیه هاست.

این واحد بهداشتی همچنین توصیه می کند که افراد درصورتی که در اماکن عمومی به سطوح دست زده اند، بینی و چشمان خود را لمس نکنند چرا که ویروس های آنفلوانزا از این طریق وارد بدن می شوند.

پیام های بهداشتی براین مساله تاکید دارند که استرس های روحی نیز سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند و احتمال ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد ؛ خواب کافی،دوری از استرس، تغذیه مناسب و ورزش سیستم ایمنی شما را در وضعیت مطلوبی حفظ نموده، آن را برای مبارزه با میکروبها آماده می کند.

بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) به مردم توصیه کرده است که در صورت تشدید علایم آنفولانزا یا سرماخوردگی از خود درمانی پرهیز کرده و هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنند.



تاريخ : ۱۳٩۱/۱٠/۱۸ | ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()