بسیاری از آمارهای غیر رسمی حکایت از آن دارد که ایران یکی از کشورها با فراوان ترین تعداد عمل جراحی بینی در جهان به شمار می رود.

 انجمن تحقیقات راینولوژی ایران نیز به تازگی اعلام کرده است که براساس تحقیق مشترکی که با همکاری دانشگاه جان هاپکینز آمریکا انجام گرفته ، میزان جراحی های زیبایی بینی در ایران ، هفت برابر آمریکا است.بی شک این تعداد عمل جراحی زیبایی بینی در کشور ، هزینه های معنوی زیادی را به بخش درمان کشور تحمیل می کند.
به اعتقاد دکتر"محسن نراقی" رییس انجمن تحقیقات راینولوژی ایران ، به نظر می رسد 50درصد مراجعان برای انجام جراحی بینی بطور واقعی نیازی به این عمل ندارند.عمل جراحی بینی یا رینوپلاستی به عملی گفته می شود که موجب زیباتر و موزون تر شدن بینی با دیگر عناصر صورت می شود.گاهی نیز عمل جراحی بینی،وضعیت تنفسی را که به علل گوناگون از جمله پولیپ (اختلالات راه هوایی در بینی) ایجاد شده،بهبود می بخشد و موجب تغییرات در عرض بینی ، شکل بینی و تقارن بینی خواهد شد.

انجام جراحی زیبایی بینی از اواخر دهه شصت شتاب روز افزونی گرفت که عمده مشتریان آن را زنان تشکیل می دادند اما در سال های اخیرمردان نیز در زمره افراد خواستار جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند که طبق آمار اعلام شده، اغلب این افراد در گروه سنی 17 تا 25 سال قرار دارند.
همچنین طبق آمار انجمن تحقیقات راینولوژی ایران، سالانه بیش از 80 هزار مورد جراحی زیبایی بینی در کشور انجام می گیرد.


**تقسیم بندی متقاضیان انجام جراحی بینی

دبیر انجمن روانپزشکان ایران ، متقاضیان انجام جراحی های زیبایی بینی را به چند گروه ، تقسیم بندی می کند.
دکتر "پرویز مظاهری" می گوید: گروهی از متقاضیان جراحی زیبایی بینی دارای بینی های کاملا نامتعارف هستند که با عمل جراحی چهره بهتری پیدا می کنند؛ بخشی دیگر از آنان به دلیل بیماری های تنفسی اقدام به عمل بینی می کنند. اما گروهی دیگر از متقاضیان اینگونه اعمال جراحی ، ظاهری متناسب دارند اما دچار اختلال روانشناختی "بدریختی بدن" هستند.
دبیر انجمن روانپزشکان ایران تاکید می کند :این افراد اگر بینی خود را عمل کنند به رضایت نمی رسند چراکه مشکل آنان، یک مشکل فکری و ذهنی است.اینگونه افراد پس از عمل جراحی از پزشکان خود شکایت می کنند و مدعی می شوند که پزشک کار خود را به خوبی انجام نداده است.البته این اتفاق فقط برای بینی نیست بلکه بطور مثال برخی افراد فکر می کنند زیادی قدکوتاه هستند و اقدام به تهیه داروهای هورمونی از شبکه های ماهواره ای می کنند.

**لزوم مداخله روانپزشکان در جراحی های زیبایی بی مورد
دبیر انجمن روانپزشکان ایران بر لزوم مداخله روانپزشکان در جراحی های زیبایی بی مورد تاکید می کند و می گوید: متخصصان جراحی پلاستیک درصورت مراجعه افراد بدون دلیل منطقی باید آنان را به روانپزشکان ارجاع دهند تا سلامت روان آنان کنترل شود. برخی از این افراد با مصرف دارو و رفع مشکل روانشناختی از انجام عمل زیبایی منصرف می شوند. فقط 25 تا 30 درصد اینگونه افراد پس از آغاز درمان های روانشناختی از عمل جراحی خود منصرف می شوند چراکه اغلب آنان قانع نشده و پزشک خود را عوض می کنند.

**افسردگی پیامد جراحی های زیبایی بی مورد
دبیر انجمن روانپزشکان ایران، اضطراب و افسردگی را از پیامدهای جراحی های زیبایی بی مورد عنوان می کند و می گوید : افرادی که بدون دلیل خاصی اقدام به جراحی های زیبایی می کنند زمینه های اضطراب و افسردگی را دارند و پس از عمل جراحی نیز چون نتیجه مورد نظر عایدشان نمی شود بیشتر افسرده می شوند.اینگونه افراد پس از عمل جراحی، چهره جدید خود را نیز نمی پذیرند و بطور دایم خود و خانواده شان را سرزنش می کنند.
به هرحال جراحی پلاستیک به منظور زیبایی باید با هدف پزشکی و منطقی انجام شود چراکه در غیراینصورت علاوه بر تحمیل هزینه های فراوان درمانی ، نتیجه مورد نظر را برای فرد به همراه نمی آورد و موجب دامن زدن به مشکلات روحی و روانی او خواهد شد.



تاريخ : ۱۳٩۱/۱٢/٤ | ۱٠:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()