دستگاه های بررسی روند درمان ایدز موسوم به سی.دی.فر.کانتر CD4 Counter، دستگاه های خاصی است که لنفوسیت های تی بیمار - نوعی از سلول های سیستم ایمنی بدن - را که در بیماری ایدز کاهش می یابد، اندازه گیری می کند.

 هم اکنون 13 -آذر 90- دستگاه بررسی روند درمان ایدز سی.دی.فر.کانتر CD4 Counter در مراکز درمانی بخش دولتی کشور وجود دارد و آمار دقیقی از دستگاه های موجود در بخش خصوصی در دست نیست.

 اغلب آزمایشگاه های تشخیص پزشکی کشور توانمندی انجام آزمایش های اولیه تشخیص ایدز موسوم به آزمایش الایزا (ELISA) را دارند؛ این آزمایش اولین قدم برای تشخیص ویروس اچ.آی.وی HIV است.

 آزمایش مرحله بعد تشخیص ایدز ، 'وسترن بلات' -آزمایش تشخیص و آنالیز پروتئین ها- است که درحقیقت آزمایش تایید مثبت بودن ایدز به شمار می رود.

آزمایش های 'وسترن بلات' برای تشخیص تاییدی ایدز هم اکنون در سازمان انتقال خون اجرا می شود، مراکز بهداشتی سراسر کشور همه نمونه های خون مثبت آزمایش های ایدز را به این سازمان ارسال می کند تا آزمایش تاییدی آن نیز انجام شود.

 در آزمایش دیگری موسوم به 'وایرال لود' (HIV viral load test) ، اندازه گیری ویروس اچ.آی.وی HIV در بدن فرد در آزمایشگاه های منطقه ای انجام می شود.

 تاريخ : ۱۳٩٠/٩/۱٢ | ۱:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : من س ح | نظرات ()