این گرانی ، بیماری را سخت تر می کند

**قیمت تجهیزات پزشکی از قیمت عمل جراحی بیشتر شده است

رییس بیمارستان شریعتی تهران در این باره  می گوید: هزینه برخی جراحی ها واقعا کمرشکن است ؛ مردم برای کاهش هزینه های درمانی به بیمارستان دولتی مراجعه می کنند و درحالیکه بطور مثال برای یک عمل جراحی باید 50 هزارتومان بپردازند اما برای تجهیزات پزشکی باید چهار تا 10 میلیون تومان از جیب خود هزینه کنند.

دکتر ˈاحمدرضا سروشˈ می افزاید: متاسفانه بیمه پول اینگونه تجهیزات را نمی پردازد. هزینه برخی از تجهیزات پزشکی مانند نخ های بخیه جراحی ، وسایل ارتوپدی یا پروتز بسیار بالا است.

سروش می گوید : حتی بیمارستان ها نیز با گرانی تجهیزات پزشکی مشکل دارند ؛ دستگاه هایی مانند سی تی اسکن ،ام ارآی یا آندوسکوپی، جزء ذخیره های قبلی است و اگر خراب شوند جایگزین کردن آنها کاری دشوار است. اگر ارز مناسب در اختیار شرکت های تجهیزات پزشکی قرار گیرد و از سوی دیگر مقررات ورود تسهیل شود در کاهش قیمت تجهیزات پزشکی تاثیر گذار خواهد بود.**مشکل نبود ردیف تعرفه برای برخی از تجهیزات پزشکی

برخی از تجهیزات پزشکی مشمول دریافت ارز مرجع یا مبادله ای نمی شوند چراکه در ردیف کالاهایی قرار دارند که ضروری محسوب نمی شوند. اینگونه تجهیزات پزشکی به ناچار با ارز آزاد تهیه می شوند و با قیمت گرانی در اختیار مصرف کنندگان قرار می گیرد.

یکی از فروشندگان تجهیزات پزشکی  می گوید : بطور مثال دستکش های لاتکس (دستکش معاینه پزشکی) جزو کالاهای لوکس قرار گرفته و قیمت آن افزایش یافته است.

این درحالی است که ˈسعید عباسپورˈ مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت  این موضوع را رد می کند و می گوید: دستکش های لاتکس، کالای لوکس نیست و این موضوع صحت ندارد.

وی در عین حال تصریح می کند مشکل ردیف تعرفه ها برای برخی از کالاها وجود دارد و وزارت بهداشت در حال معین کردن این ردیف های تعرفه ای است.

ˈسعیدرضا شاهمرادیˈ مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از آغاز نظام مند شدن کدهای تعرفه ای تجهیزات پزشکی از چند ماه گذشته خبر می دهد و می گوید: روند نظام مند شدن کدهای تعرفه ای تجهیزات پزشکی آغاز شده و این مشکلات به تدریج در حال برطرف شدن است.

وی تاکید می کند: تجهیزات پزشکی نیاز مردم است و برخی از آنها در داخل کشور به حد کافی نیز تولید می شود و با نظام مند شدن کدهای تعرفه ای تجهیزات پزشکی بسیاری از مشکلات در این زمینه برطرف می شود.

به هرحال قیمت لوازم و تجهیزات پزشکی، بی شک هزینه های درمان را تحت الشعاع قرار خواهد داد و هر گونه اقدام اعم از نظام مندی کدهای تعرفه ای، تسهیل مقررات واردات ، قیمت گذاری تجهیزات پزشکی و نظارت مداوم بر شرکت های توزیع کننده این تجهیزات می تواند تاحدودی زمینه ساز کاهش یا ثبات قیمت این تجهیزات باشد و هزینه های درمانی مردم را کاهش دهد.

/ 0 نظر / 8 بازدید