کاهش تشنگی هنگام روزه داری با طب سنتی

کاهش تشنگی هنگام روزه داری با طب سنتی

کارشناس پژوهشی مرکز تحقیقات طب و داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: با استفاده از طب سنتی هنگام روزه داری می توان، تشنگی را کاهش داد یا برطرف کرد. دکتر معصومه خادمی زاده ، افزود: تخم شربتی، ضد عطش و تامین کننده املاح بدن است و شربت عسل، خاکشیر و لیموترش هم ضد عطش است که استفاده از این نوشیدنی های طب سنتی در آخرین مراحل وعده های سحری، تاثیر بسزایی در کاهش تشنگی هنگام روزه داری دارد.
خادمی زاده خاطرنشان کرد: استفاده از غذاهای سرخ کردنی هنگام افطار موجب دیر هضم شدن غذا و بروز ناراحتی های گوارشی و همچنین تشنگی در طول روز می شود.
وی به روزه داران توصیه کرد که افطار خود را با آب گرم و کمی لیمو ترش، آغاز کنند و از غذاهایی سبکی همچون فرنی، شیر، خرما و چای کمرنگ برای افطار استفاده تا معده را برای هضم و جذب غذا آماده کنند.
این استاد طب سنتی گفت: هرگونه مصرف شیرینی هنگام افطار موجب می شود که جذب پروتیین مختل شود؛ استفاده از مواد قندی و نشاسته ای به ویژه برای میانسالان و افراد مسن به مقدار بسیار کم و محتاطانه توصیه می شود.
خادمی زاده به روزه داران توصیه کرد تا از مصرف آب سرد در زمان افطار خودداری کنند و اگر تمایل دارند با نوشیدن آب، افطار را آغاز کنند ، آب حتما باید به مقدار کم و بصورت ولرم میل شود.
وی اضافه کرد: مصرف آب هنگام افطار موجب می شود که شیره گوارشی ، رقیق و در نتیجه، هضم غذا دشوار شود.
وی همچنین به روزه داران توصیه کرد که فاصله بین خوردن افطاری و غذا، حداقل یک ساعت باشد.
این کارشناس طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: چون میوه مانع جذب مواد غذایی می شود حداقل باید یک ساعت پس از افطار و ترجیحا در وعده سحر مصرف شود اما سبزی های ضدعفونی شده را باید در همان وعده افطار استفاده کرد.
خادمی زاده به مردم توصیه کرد در وعده های سحر و افطار از مصرف تنقلاتی مانند چیپس و پفک خودداری و بجای آن از چهار مغز یعنی گردو، فندوق، بادام و پسته نیم کوب استفاده کنند.
وی اضافه کرد: همچنین باید در وعده افطار از گوشت، پنیر و تخم مرغ به ویژه برای نوجوانان استفاده شود.
وی یادآور شد: روزه داری تاحدودی یبوست به همراه دارد بنابراین به مردم توصیه می شود در ماه رمضان از مصرف چای پررنگ خودداری و تلاش کنند در وعده های افطار، غذاهای ملینی مانند خورش آلو و خورش کرفس را بگنجانند.
این استاد طب سنتی تاکید کرد: در طب سنتی، تغییرات ناگهانی برنامه غذایی اصلا توصیه نمی شود بطور مثال مردم معمولا در طول سال حداکثر در روز، یک وعده غذایی گوشتی استفاده می کنند اما هنگام ماه رمضان، هم در وعده سحر و هم در وعده افطار از غذاهای گوشتی استفاده می کنند که این مساله موجب واکنش بدن می شود.

/ 0 نظر / 27 بازدید