میانگین تجویز داروهای تزریقی در کشور

میانگین تجویز داروهای تزریقی در کشور

مسوول کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروهای سازمان غذا و دارو گفت: میانگین تجویز و مصرف داروهای تزریقی در کشور در مقایسه با کشورهای هم رده از نظر سطح سلامت و همچنین در مقایسه با آمارهای استاندارد سازمان جهانی بهداشت بالا است. فاطمه سلیمانی  افزود: تقریبا 40 تا 45 درصد اقلام دارویی تجویز شده در نسخه ها از سوی پزشکان ، داروهای تزریقی به شمار می آیند که این رقم به غیر از داروهای تزریقی خریداری شده در داروخانه ها است.
وی خاطرنشان کرد: به طور کلی وضعیت تجویز دارویی کشور غیر منطقی است اما به این معنی نیست که این داروها زیاد تجویز می شوند بلکه این اتفاق فقط در دو طیف دارویی یعنی داروهای تزریقی و آنتی بیوتیک ها رخ می دهد.
وی ادامه داد: علاقه مردم به استفاده از اشکال تزریقی داروها زیاد است اما سایر داروها، زیاد مصرف نمی شوند و حتی بخش عمده ای از داروهای بیماری های مزمن، کمتر از حد نیاز مصرف می شود.
مسوول کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروهای سازمان غذا و دارو گفت: بیمارانی مانند مبتلایان به دیابت، بیماری های قلبی و عروقی و اختلالات مختلف اعصاب و روان از افسردگی ساده تا مراحل پیشرفته بیماری که باید طولانی مدت، دوزهای مشخصی از داروها را استفاده کنند، اتفاقا خیلی کمتر از آن حد و دوز مورد نیاز، دارو مصرف می کنند.
سلیمانی تاکید کرد: هر دو مقوله ، زیاد و کم مصرف کردن دارو برای بیمار، ضرر و عارضه دارد و مشکل ایجاد می کند.هدف از تجویز و مصرف منطقی دارو این است که دارو بطور صحیح به مقدار لازم و در زمان معین و با حداقل هزینه به دست بیمار برسد.

/ 0 نظر / 27 بازدید