وزیر بهداشت خواستار افزایش مالیات سیگار شد

94.03.10  وزیر بهداشت خواستار افزایش مالیات سیگار شد

وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواست تا نسبت به افزایش مالیات بر قیمت سیگار اقدام کنند. سید حسن هاشمی روز یکشنبه در همایش هفته بدون دخانیات (4 تا 10 خرداد) اظهار امیدواری کرد که مجلس نهم در سال پایانی فعالیتش، یک تصمیم سلامت محور یعنی افزایش مالیات سیگار به تصمیمات قبلی خود اضافه کند.
وی با بیان این که بیش از 60 هزار مرگ در سال در ایران به دلیل مصرف مواد دخانی است، خاطرنشان کرد: برخی افراد عنوان می کنند که افزایش مالیات سیگار موجب قاچاق سیگار می شود در حالی که این روش، روشی علمی و بین المللی است که بسیاری از کشورها آن را تجربه کرده و موفق بوده اند و سازمان جهانی بهداشت نیز آن را پیشنهاد داده است.
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: متاسفانه در کشور ، کمتر از 10 درصد از قانون مترقی مبارزه با دخانیات اجرا می شود.
هاشمی تصریح کرد: در کشور، از قانون بسیار صحبت می شود اما قانون گریزترین ، خود ما هستیم و مردم هم در این زمینه به بزرگترها تاسی می کنند و هنگامی که می بینند بالادستی ها اهمیتی به اجرای قانون نمی دهند، آنان نیز قانون گریز می شوند.
وی اضافه کرد: قانون گریزی به جای این که موجب نکوهش و تقبیح شود، موجب اقتدار می شود.
وی یادآور شد: بیش از 12 سال پیش قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در محیط های سربسته تصویب شد اما اجرا نشد.
وزیر بهداشت گفت: بارها درباره ممنوعیت استعمال سیگار سخن گفته شده و بیشتر همایش های در ارتباط با دخانیات نیز برای آرامش خودمان بوده و اتفاق خاصی در جامعه رخ نداده است.
هاشمی تصریح کرد: جامعه ما تا آن اندازه سیاسی شده است که از بدیهیاتی مانند عوارض مهلک دخانیات ، غافل شده است و این مساله گرفتاری های جامعه را سال به سال، افزایش می دهد.
وی ادامه داد:دخانیات، مقدمه ای برای بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی است؛ در دنیا، کارهای بزرگی برای مبارزه با سیگار انجام شده که موفقیت های چشمگیری بدست آمده است.
وی اضافه کرد: طی یک و نیم سال گذشته بارها از دخانیات صحبت کرده ایم و این مسایل را آنقدر تکرار می کنیم تا به مطالبه عمومی تبدیل و اثربخش شود.
وزیر بهداشت با اشاره به شعار امسال سازمان جهانی بهداشت مبنی بر اعمال مالیات بر خرده فروشی سیگار، گفت: هر چه ما می گوییم که افزایش مالیات سیگار، یک روش علمی به شمار می آید و در 70 کشور جهان، موجب کاهش مصرف دخانیات شده است اما برخی دوستان می فرمایند که این مساله در کشور ما متفاوت است و اگر مالیات اضافه شود ، قاچاق سیگار نیز افزایش می یابد.
هاشمی افزود: این در حالی است که قاچاق می تواند در رابطه با موضوعات دیگر نیز رخ دهد اما چرا این اتفاق نمی افتد؟! اگر ما باور کنیم که مصرف دخانیات، بلای جامعه ما است آنگاه ورود و توزیع آن نیز در جامعه حتما کاهش می یابد.
وزیر بهداشت ، خاطرنشان کرد: سال گذشته با همکاری کارشناسان بین المللی، طرحی را به مجلس پیشنهاد کردیم که اگر ظرف پنج سال، مالیات بر عرضه سیگار را به 50 درصد برسانیم ، 11 هزار میلیارد تومان به خزانه دولت واریز می شود؛ این رقم را نمی خواهیم با کشورهای همسایه که مالیات آنها 80 درصد قیمت سیگار است، مقایسه کنیم.
وی ادامه داد: اگر وزارت بهداشت در گذشته طمعی به این مالیات داشت (که به حق بوده است ) اما امروز ما می گوییم با افزایش مالیات سیگار، سالانه حداقل دو هزار و 500 میلیارد تومان دریافتی خواهید داشت که می توان در حوزه های مختلف آن را هزینه کرد.
وزیر بهداشت اضافه کرد: هرچند وزارت بهداشت می تواند به این دریافتی ها چشم داشته باشد زیرا مصرف مواد دخانی موجب افزایش بیماری ها می شود. همانگونه که می گوییم عده ای ماشین دارند و عده ای ندارند و یارانه بنزین نباید فقط به آنان که اتومبیل دارند اختصاص یابد، یارانه سلامت نیز باید به همه افراد (بیمار یا فاقد بیماری) اختصاص یابد؛ 90 درصد سرطان های ریه به دلیل مصرف سیگار است.
هاشمی گفت: درمان سرطان ریه، هزینه های سرسام آوری دارد؛ بیماری های ریوی ، چهارمین علت مرگ و میر در کشور است؛ فقط یک قلم داروی فرد مبتلا به سرطان ریه بالغ بر یک میلیارد تومان است؛ اینجا هم (به خاطر سوبسیدهای سلامت) ظلم می کنیم.
وی تصریح کرد: متاسفانه افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار در مجلس شورای اسلامی، رای نیاورد؛ نمی خواهیم بگوییم دولت موافق بود؛ معتقد هستیم دولت و مجلس، هر دو خطا کردند.
وی تاکید کرد: سلامت مردم در گروی تصمیمات کارشناسی است؛ کارشناسان فن براین باورند که مالیات بر قیمت خرده فروشی سیگار حتما باید افزایش یابد در غیر اینصورت، من به عنوان مسوول بهداشت کشور، کاری غیر از موعظه کردن - که البته آن هم اثربخشی خود را دارد -، نخواهم داشت؛ برای مبارزه با مصرف دخانیات حتما باید الزامات آن وجود داشته باشد.
وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت افزایش مالیات سیگار گفت: مجلس شورای اسلامی باید در این زمینه تصمیم بگیرد و حتی اگر دولت پیشنهادی در این زمینه نداشته باشند؛ نمایندگان مجلس -که باید از منافع مردم دفاع کنند- در قالب طرح می توانند افزایش مالیات سیگار را پیشنهاد دهند همچنانکه هر ساله 10 درصد تغییر در بودجه ایجاد می شود.
هاشمی افزود: اعمال مالیات بر عرضه سیگار می تواند در کاهش مصرف دخانیات، بسیار کمک کننده باشد اما در این زمینه با برخی دوستان، اختلاف نظر وجود دارد و انتظار است که مساله افزایش قاچاق سیگار، بهانه ای برای افزوده نشدن مالیات سیگار نباشد.
وی ادامه داد: در کنار تلاش های دولت و مجلس، خانواده ها به ویژه جوانان باید مراقبت های لازم در زمینه مصرف نکردن دخانیات را انجام دهند ؛ امید است اگر ما به عنوان سیاستگذاران در کاهش مصرف دخانیات در کشور کوتاهی کردیم ، خود خانواده ها برای زندگی سالم، تلاش و مراقبت کنند.
وزیر بهداشت در ادامه سخنان خود به برگزاری جلسه ستاد کشوری کنترل دخانیات اشاره کرد و گفت: آخرین جلسه این ستاد ، تقریبا 6 ماه پیش برگزار شد.
هاشمی یادآور شد: بدون اعمال و رعایت قانون توسط دستگاه های مجری، کار خاصی نمی توان در زمینه کنترل مصرف دخانیات انجام داد.

/ 0 نظر / 25 بازدید