بیماری نقص ایمنی

"اصغر آقامحمدی" رییس بخش ایمونولوژی مرکز طبی کودکان به والدین توصیه می کند هنگام ابتلای کودک به عفونت های مکرر، پزشک او را تغییر ندهند چراکه در این صورت، ضریب امکان تشخیص بیماری کاهش می یابد. تغییر مداوم پزشک کودک و دریافت آنتی بیوتیک های بی مورد، کار تشخیص این بیماری را با مانع روبرو می سازد.  والدین با مشاهده علامت عفونت های مکرر فقط باید به یک پزشک و ترجیحا به یک مرکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنند. برای پیشگیری از ابتلای کودکان به بیماری "نقص ایمنی" لازم است مشاوره های ژنتیکی قبل از ازدواج های فامیلی صورت گیرد.
بیماری نقص ایمنی یک بیماری نقص در دستگاه دفاعی بدن است که علایم مختلفی از جمله عفونت های مکرر ارگان های مختلف بدن و کم خونی دارد و گاهی نیز در دهه دوم و سوم زندگی بصورت بدخیمی ها و سرطان ها بروز می کند.

"نیما رضایی" مدیر مرکز طبی کودکان و متخصص ایمونولوژی نیز می گوید: هزینه درمان بیماری نقص ایمنی بسیار بالا است بطوری که هزینه یک داروی "ایمونوگلوبولین وریدی" که مبتلایان به این بیماری ناگزیرند هر ماه آن را استفاده کنند با پوشش بیمه برای هر بیمار، بالغ بر یک و نیم میلیون تومان است.
نقص ایمنی نوعی بیماری ضعف دستگاه ایمنی بدن است که بسته به نوع بیماری دارای درمان های مختلفی است.  تزریق ایمونوگلوبولین وریدی، مصرف آنتی بیوتیک های پیشگیرانه و نیز پیوند مغز و استخوان از جمله درمان های پیشنهادی برای مبتلایان به نقص ایمنی به شمار می رود. مبتلایان به نقص ایمنی می توانند با دریافت داروهای خود زندگی طبیعی داشته باشند. بیماری نقص ایمنی یا ارثی و ژنتیکی است یا اینکه بر اثر بیماری هایی مانند ایدز و سرطان به وجود می آید.
آزمایش های تحقیقاتی و اختصاصی ژنتیکی این بیماری بسیار گران قیمت است. نوعی نقص ایمنی موسوم به "نقص ایمنی مختلط شدید" اگر تا یک سال نخست پس از تولد، تشخیص و درمان نشود منجر به مرگ بیمار خواهد شد.

/ 0 نظر / 36 بازدید