اندوسونوگرافی

اندوسونوگرافی

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد علوم پزشکی، از اندوسونوگرافی به عنوان روشی نوین برای تشخیص و درمان بیماری و سرطان های دستگاه گوارش به ویژه پانکراس نام برد. دکتر سیاوش منصوری افزود: دستگاه اندوسونوگرافی 15 سال پیش وارد ایران شد اما به دلایل اینکه افراد کارآمدی در آن زمان تربیت نشده بودند، بسیاری از این دستگاه ها بدون استفاده باقی ماند، اما اکنون این مشکل رفع شده است.
وی خاطرنشان کرد: از اندوسونوگرافی می توان برای تشخیص و درمان بیماری های مجاری صفراوی و سرطان های کبد و کارسینوما(رشد بدخیم سلول ها) استفاده کرد؛ اندوسونوگرافی، یک روش تقریبا مشترک بین آندوسکوپی و سونوگرافی است به آن معنا که دستگاهی است که می تواند در حینی که اندوسونوگرافی را انجام می دهد و درون بینی می کند، در همان حالت سونوگرافی را نیز انجام دهد.
وی ادامه داد: اگر سونوگرافی از روی شکم و بیرون بدن انجام شود، دقت تشخیصی آن کمتر است، اما اگر سونوگرافی از نزدیک اجزای بدن و ارگان ها انجام شود، دقت بالاتری خواهد داشت.
این فوق تخصص بیماری های کبد و گوارش گفت: اندوسونوگرافی فقط برای تشخیص تصویری نیست، بلکه توسط این دستگاه می توان مداخله هم کرد، به آن معنا که از طریق این دستگاه، داخل بافت و پانکراس می شویم و نمونه می گیریم؛ حتی می توانیم با این دستگاه، داخل بافت، دارو تزریق کنیم.
منصوری افزود: از طریق این دستگاه می توان مقداری از تومورهای کبد و پانکراس را از بین برد؛ این دستگاه ها چند سال در ایران بی استفاده مانده بود اما اکنون خوشبختانه در کشور افراد بسیار باتجربه ای پیدا کردیم که می توانند از این دستگاه استفاده کنند.
وی تاکید کرد: دستگاه اندوسونوگرافی در تشخیص زودرس بیماری ها، نقش مهمی دارد که کاربرد تشخیصی آن در سراسر کشور استفاده می شود، اما کاربرد درمانی و مداخله گرایانه آن باید به غیر از تهران به دیگر شهرها نیز گسترش یابد.
منصوری ادامه داد: این دستگاه در حقیقت اندوسونوگرافی تمام ارگان های نزدیک به معده مانند اثنی عشر، مری، پانکراس لوزالمعده)، مجاری صفراوی و قسمت تحتانی رکتوم (راست روده) را می تواند اسکن و بررسی کند و چون در این دستگاه از امواج مگاهرتز بالایی استفاده می کنیم، بنابراین ضایعات خیلی جزیی و کوچک که قبلا ممکن بود بوسیله سی تی اسکن یا سونوگرافی معمولی قابل کشف نباشد این دستگاه به راحتی می تواند، پیدا کند.
عضو هیات علمی دانشگاه آزاد علوم پزشکی اضافه کرد: بطور مثال از طریق این دستگاه می توان تومورها و سنگ های مجاری صفراوی را(که قبلا با دستگاه های معمولی قابل تشخیص نبود)‌،‌ پیدا کرد.
منصوری یادآور شد: اکنون هفت مرکز پزشکی در تهران کار با اندوسونوگرافی را با کیفیت های متفاوت ارائه می دهند.
وی به استفاده کنندگان از اندوسونوگرافی توصیه کرد که آموزش های لازم کار با این دستگاه را بطور صحیح فراگیرند تا هم منابع مالی کشور تلف نشود و هم بیماران مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.
منصوری تاکید کرد: کار با دستگاه اندوسونوگرافی ارتباط زیادی با مهارت فرد دارد و برعکس بسیاری از کارهای دیگری که در پزشکی که یک دستورالعمل مشخصی دارد و هر کسی می تواند از آن استفاده کند، کار با اندوسونوگرافی بیشتر به مهارت افراد بستگی دارد.
این فوق تخصص بیماری های کبد و گوارش ادامه داد: دستگاه اندوسونوگرافی، گران بوده و در صورتیکه افراد به شیوه صحیح از آن استفاده نکنند، زود خراب می شود و خراب شدن آن با هزینه بالایی، همراه است، بنابراین افراد باید تلاش کنند از امکانات وارد شده به کشور با ارزهای زیاد به نفع بیماران به درستی و با دفت فراوان استفاده کنند.

** افزایش موارد ابتلا به سرطان های دستگاه گوارش
این عضو هیات علمی دانشگاه آزاد علوم پزشکی با بیان اینکه آمار دقیقی از بیماری های پانکراس و گوارشی در دست نیست، تصریح کرد: به عنوان متخصصی که ماهانه 150 اندوسونوگرافی انجام می دهم، متاسفانه آمارهای سرطان من در هفته زیاد است(البته این آمار بالا شاید به دلیل آن باشد که بیماران زیادی به من ارجاع می شود).
منصوری افزود: ماهانه تعداد زیادی مرحله بندی سرطان های پانکراس، معده، مری و رکتوم را انجام می دهم که علت آن باید با بررسی علمی و جستجو شود.
وی خاطرنشان کرد: رعایت نکردن استانداردهای تغذیه ای مانند استفاده از فست فودها، روغن های ناسالم و افزودنی های رنگی در مواد غذایی و سبک زندگی نادرست موجب افزایش سرطان ها بویژه سرطان کولون(روده بزرگ) شده است.
منصوری تصریح کرد: بطور مثال نحوه تغذیه در شمال کشور موجب افزایش سرطان مری شده است.
وی تاکید کرد: باید نظام ثبت سرطان در کشور راه اندازی شود تا بتوانیم ببینیم علت این سرطان ها چه می تواند باشد و چگونه می توانیم از آن جلوگیری کنیم.

/ 0 نظر / 27 بازدید