آغاز عملیات آشکارسازی گاز رادون در منازل

آغاز عملیات آشکارسازی گاز رادون در منازل

رییس اداره پرتوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از آغاز عملیات آشکارسازی گاز رادون ( دومین عامل شناخته شده سرطان ریه) در منازل خبر داد. علی گورانی افزود: این طرح در استان البرز کلید خورده است و به مرور در همه مناطق کشور اجرایی خواهد شد.
وی خاطرنشان کرد: گاز رادون نوعی ماده رادیواکتیویته و بی رنگ و بو است که بطور طبیعی در زمین وجود دارد و بنا به آمار منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان جهانی بهداشت، گاز رادون دومین عامل شناخته شده سرطان ریه پس از سیگار به شمار می رود.
وی اظهار داشت: طرح عملیات آشکارسازی گاز رادون در خانه ها با این هدف انجام می شود که ایرانیان تا چه حد در معرض این گاز قرار دارند و چه اقداماتی لازم است تا مقدار این گاز کاهش یابد؛ ضمن اینکه این طرح به عنوان طرحی بین المللی تعریف شده است و پایش و کنترل این گاز در تمام کشورها لازم الاجرا است.
رییس اداره پرتوهای وزارت بهداشت، گفت: این وزارتخانه با همکاری سازمان انرژی اتمی طرح پایش و کنترل گاز رادون خانه ها را در قالب طرحی ملی تعریف کرده است و قصد اجرایی کردن آن را دارد.
گورانی افزود: نخستین قدم دراین طرح نیز این است که متوجه شویم این گاز در کدام مناطق کشور و به چه میزان موجود است و برای رسیدن به این مقصود نیز باید سیستم سنجش و آشکارسازی گاز رادون را در تمام مناطق کشور بکار گیریم سپس براساس مقادیر به دست آمده گاز رادون، تصمیم بگیریم چه اقداماتی انجام دهیم تا مواجهه با آن کاهش یابد.
وی خاطرنشان کرد: اقدامات انجام شده شامل مداخلات در ساخت و ساز ساختمان ها و تعیین مواد بکار رفته در ساخت و سازها و همچنین تصفیه آب خواهد بود.

**زمان و چگونگی اجرای طرح پایش و کنترل گاز رادون در کشور
رییس اداره پرتوهای وزارت بهداشت در پاسخ به سووال خبرنگار سلامت ایرنا مبنی بر مدت زمان انجام این طرح و چگونگی اجرای آن، گفت: طرح سنجش گاز رادون باید در هر نقطه کشور در دو فصل یعنی فصل گرما و فصل سرما - هر فصل 6 ماه- انجام شود.
گورانی افزود: در اجرای عملیات آشکارسازی این گاز در خانه ها، نوعی طلق (نوعی پلاستیک) داخل خانه ها قرار داده می شود که این طلق پس از 6 ماه ، بررسی می شود تا گاز رادون باقیمانده روی آن اندازه گیری شود.
وی خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح به مشارکت مردم نیاز است تا در عملیات قرار دادن طلق ها داخل خانه ها، همکاری کنند.

**گاز رادون در چه شرایطی برای انسان ها خطرساز می شود؟
رییس اداره پرتوهای وزارت بهداشت در پاسخ به سووال خبرنگار سلامت ایرنا مبنی بر اینکه گاز رادون چگونه و در چه شرایطی خطرساز است، یادآور شد: گاز رادون، نوعی ماده رادیواکتیو است که از اورانیوم حاصل می شود و اورانیوم مانند فلزات دیگری همچون آهن در طبیعت وجود دارد.
گورانی گفت: اورانیوم بعد از مدت های طولانی تبدیل به سرب می شود و در این فرآیند، یکی از موادی که تولید می کند گاز رادون است؛ گاز رادون اگر راه فراری پیدا نکند، در زمین باقی می ماند اما اگر راه خروجی (در اثر ساخت و سازها) از زمین پیدا کند، وارد هوای آزاد می شود.
وی افزود: گاز رادون در هوای آزاد ، مشکلی ایجاد نمی کند اما اگر در خانه ها حبس شود می تواند آسیب رسان باشد؛ از سوی دیگر اورانیوم در زمین و در همه جا به یک اندازه توزیع نشده است و در برخی مناطق کمتر و در برخی مناطق بیشتر است بنابراین برخی خانه ها می توانند در معرض مواجهه بیشتری از این گاز باشند.
وی ادامه داد: همچنین در فصل سرما که تهویه کمتر و در و پنجره ها بسته است یا در مناطقی که گاز رادون بیشتر و یا محل سکونت به شکل زیرزمین باشد، احتمال جمع شدن این گاز بیشتر است.
رییس اداره پرتوهای وزارت بهداشت، گفت: اگر گاز رادون زیاد باشد می تواند در آب، حل شود و آن را آلوده کند و این گاز هنگام باز کردن دوش حمام یا در چاه های آب، آزاد شود.
گورانی یادآور شد: اجرای طرح کنترل و پایش گاز رادون در کشور ، زمان بر است و هزینه سنگینی دارد.

/ 0 نظر / 27 بازدید