توصیه هایی برای دیابتی ها در ماه رمضان

برآورد وزارت بهداشت از تعداد مبتلایان به دیابت در کشور حدود سه میلیون نفر است و با توجه به جمعیت زیاد مبتلایان به دیابت در کشور، هر روز مطالب گوناگونی درباره اجازه روزه داری یا ممنوعیت روزه داری برای دیابتی ها، منتشر می شود.

طبق اظهار نظر کارشناسان وزارت بهداشت، مبتلایان به دیابت نوع یک -دیابت ارثی از دوران کودکی-، دیابت دوران بارداری و دیابتی های کنترل نشده نباید روزه بگیرند اما روزه داری برای بیماران دیابتی نوع دو -دیابت ناشی از شیوه زندگی ناسالم- که دیابت آنان به وسیله رژیم غذایی کنترل شده، مفید است.

بیماران دیابتی که روزه می گیرند باید رژیم غذایی مخصوص خود را در افطار و سحر رعایت کنند و در مصرف غذاهای شیرین که در ماه مبارک رمضان در وعده افطار استفاده می شود، زیاده روی نکنند و میزان توصیه شده توسط متخصص تغذیه را مراعات کنند.

کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند بیماران دیابتی برای کنترل بهتر قند خون، میزان قند خون خود را قبل از سحر و بعد از افطار، چک کنند.

اگر قند خون قبل از سحری بالاتر از 350 میلی گرم بر دسی لیتر باشد بهتر است بیماران، روزه نگیرند.

همچنین دیابتی ها درصورت نخوردن سحری و تزریق انسولین در طول روز باید از روزه گرفتن، پرهیز کنند.

اگر عوارض کلیوی، چشمی بروز کرده است بهتر است مبتلایان دیابت برای جلوگیری از عوارض بیشتر روزه نگیرند و با پزشک خود مشورت کنند.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران و رییس منطقه ای شمال آفریقا و خاورمیانه فدراسیون بین المللی دیابت دراین باره به خبرنگار ایرنا می گوید: دیابتی ها برای روزه گرفتن باید آمادگی داشته و در حقیقت باید دو ماه قبل از ماه رمضان به پزشک مراجعه و قند خود را کنترل کرده باشند.

'امیرکامران نیکوسخن' افزود: برای روزه گرفتن دیابتی ها، قند خون آنان باید بسیار مطلوب باشد، برخی از بیماران دیابتی تصور می کنند اگر یک روز به آزمایشگاه بروند و قند خون خوبی داشته باشند به معنای 'قند کنترل شده ' است در حالیکه این باور اشتباه باید از بین برود چراکه میزان قند خون، لحظه به لحطه در نوسان است.

وی خاطرنشان کرد تنها نوعی آزمایش موسوم به آزمایش 'هموگلوبین A1c' طی سه ماه گذشته می تواند میانگین قند خون فرد و کنترل بودن قند را نشان دهد و با بسنده کردن به یک آزمایش نمی توان درباره 'کنترل بودن قند خون' قضاوت کرد.

رییس منطقه ای فدراسیون بین المللی دیابت تاکید کرد مبتلایان به دیابت که از انسولین استفاده می کنند قادر به روزه داری نیستند چراکه کنترل قند حین روزه داری با انسولین، بسیار پیچیده است و موجب نوسانات شدید -افت یا بالا رفتن- قند خون می شود.

نیکوسخن گفت: اگر بیماران دیابتی با رژیم غذایی و ورزش ، قند خون خود را کنترل می کنند، روزه برای آنان کمک کننده است اما به شرط آنکه 'روزه داری صحیح' باشد و بتوانند در پایان ماه رمضان چند کیلو کم کنند.

وی افزود: برخی دیگر از بیماران دیابتی نیز که از دارو استفاده می کنند گاهی برداشت اشتباه دارند و فکر می کنند چون در طول روز غذا نمی خورند لازم نیست قرص بخورند درصورتیکه حتی اگر هیچ غذایی در طول روز نخورند به مقداری از انسولین پایه نیاز دارند.

مدیرعامل انجمن دیابت ایران ادامه داد: اینگونه بیماران باید میزان مصرف داروهای خود را با تجویز پزشک، تنظیم کنند ؛ همچنین آنان باید حین روزه داری، حداقل سه بار در طول روز، قند خون خود را کنترل کنند.

نیکوسخن اظهار داشت: قند خون مبتلایان به دیابت دو ساعت بعد از سحر و دو ساعت بعد از افطار نباید بیش از 160 میلی گرم بر دسی لیتر باشد و در طول روز نیز نباید کمتر از 70 یا 60 میلی گرم بر دسی لیتر باشد ؛ درصورت وقوع چنین حالتی، آنان باید سریعا روزه داری را قطع و با پزشک مشورت کنند.

وی تاکید می کند دیابتی ها برای روزه داری باید دانش کافی ، کنترل روزانه قند و آگاهی از اصول تغذیه در روزه داری را داشته باشند.

رییس منطقه ای فدراسیون بین المللی دیابت می گوید: مبتلایان به دیابت در حالت معمولی باید غذاها را در وعده بیشتر و حجم کمتر استفاده کنند که رعایت این مساله در ماه رمضان، دشوار می شود بنابراین به آنان توصیه می شود ، هنگام افطار از خوردن سریع و مصرف زیاد غذا پرهیز کنند.

نیکوسخن می افزاید: مواد غذایی نشاسته ای که زود جذب بدن می شود مانند حلوا و شعله زرد اصلا برای دیابتی ها مناسب نیست بلکه آنان بهتر است هنگام افطار، پنیر، شیر و چای بدون قند مصرف کنند و با دو ساعت فاصله ، شام مختصری بخورند.

وی ادامه می دهد: دیابتی ها برای وعده سحری نیز نباید غذاهای پرچرب و شیرین بخورند؛ روزه گرفتن بدون سحری نیز برای دیابتی ها ، اشتباه ترین کار ممکن است.

رییس منطقه ای فدراسیون بین المللی دیابت در ادامه به عوارض ناشی از دیابت اشاره کرد و گفت: روزه داری برای مبتلایان به دیابت که دچار عوارض ناشی از دیابت مانند عوارض کلیوی، قلبی و خونریزی های چشمی هستند، بسیار خطرناک است.

نیکوسخن خاطرنشان می کند هیچ فردی به جز پزشک معالج بیمار، حق ندارد برای بیمار دیابتی اجازه روزه داری یا عدم روزه داری صادر کند.

رییس منطقه ای فدراسیون بین المللی دیابت تاکید می کند قانون کلی برای افراد دیابتی وجود ندارد و بیماران برای روزه داری حتما باید با پزشک معالج خود صحبت کنند.

نیکوسخن تصریح می کند حتی اگر به فرد دیابتی اجازه روزه داری هم می دهیم منوط به این شرط خواهد بود که در طول ماه رمضان، هر روز قند خود را کنترل کند؛ در هرلحظه اگر میزان قند از کنترل خارج شد ، روزه داری باید متوقف شود.

وی یادآور می شود هرچند ممکن است بیماران دیابتی در صورت رعایت نکردن اصول بهداشتی در طول ماه مبارک رمضان با مشکل خاصی ، مواجه نشوند اما در روزها و هفته های بعد کنترل قند آنان با مشکل روبرو خواهد شد.

/ 0 نظر / 12 بازدید