پزشک خانواده در مسیر حذف رایگان خدمات

**آزمون و خطا در اجرای برنامه پزشک خانواده به دو شکل متفاوت

گویا قرار است برنامه پزشک خانواده در شهرهای مختلف به دو صورت جداگانه اجرا شود یعنی در شهرهایی که قبلا برنامه پزشک خانواده در آنها اجرا شده ، همان روال گذشته یعنی ارایه رایگان خدمات ، دنبال می شود و در شهرهایی که قرار است به زودی برنامه پزشک خانواده در آنجا افتتاح شود از مردم درصدی به عنوان فرانشیز ، اخذ خواهد شد.

معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این باره می گوید: در طرح جدید پزشک خانواده به هرحال تا 10 درصد فرانشیز (مبلغی که مردم می پردازند) وجود دارد.

دکتر ˈحسن امامی رضویˈ می افزاید: طرح های مختلف پزشک خانواده به صورت آزمایشی اجرا می شود، اشکالات هر دو طرح مشخص شده و هرکدام موفق تر بود، اجرایی خواهد شد.**اخذ فرانشیز فعلا یک پیشنهاد است

رییس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده نیز در این رابطه می گوید: فعلا مساله اخذ فرانشیز در برنامه پزشک خانواده در حد یک پیشنهاد است.

دکتر ˈمحمد شریعتیˈ در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا می افزاید: بحث پول مطرح نیست بلکه در برخی استان ها مانند استان فارس (یکی از استانهایی که برنامه پزشک خانواده در آن اجرایی شده است) ، مراجعه بی رویه مردم در برخی مناطق به پزشک خانواده وجود دارد.

وی تاکید می کند اخذ فرانشیز در برنامه پزشک خانواده هنوز تصویب و نهایی نشده است.

رییس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده خاطرنشان می کند در کشورهای دیگر که برنامه پزشک خانواده در آنها اجرایی می شود برای جلوگیری از مراجعه بی رویه مردم از دو مکانیسم استفاده می کنند که یکی از آنها اخذ فرانشیز است.

شریعتی می افزاید: در مکانیسم دیگر ، پزشکیار یا پرستاران ابتدا بیمار را ویزیت می کنند و درصورت نیاز به او نوبت می دهند درغیر اینصورت نوبت های طولانی برای بیمار منظور می کنند.

وی یادآور شد تصمیم گیری دررابطه با اخذ فرانشیز در برنامه پزشک خانواده باید در جلسات ستاد، صورت گیرد.

رییس ستاد اجرایی برنامه پزشک خانواده تصریح می کند اخذ فرانشیز در برنامه پزشک خانواده در استان های شیراز و مازندران در شرایط فعلی پذیرفته نشده است اما احتمالا در قزوین -که قرار است به زودی برنامه پزشک خانواده در آنجا افتتاح شود- اجرا شود اما هنوز در حال انجام اقدامات کارشناسی هستیم.

شریعتی اضافه می کند باید ببینیم مردم در ازای پرداخت فرانشیز چه منافعی را کسب می کنند و چه چیزهایی را از دست می دهند.

وی می گوید: مراجعات بی رویه مردم به پزشکان خانواده موجب خواهد شد تا بیماران واقعی و نیازمند مراقبت، در نوبت های طولانی قرار گیرند.**اخذ فرانشیز به دلیل مراجعات بی رویه منطقی نیست

به نظر می رسد اخذ درصدی فرانشیز از مردم در کاهش بار مراجعات القایی، بیش از اندازه و خارج از نیاز ، موثر باشد اما برخی مردم معتقدند درصورت اخذ فرانشیز ، پزشک خانواده با پزشکان معمولی که با تعرفه های دولتی کار می کنند ، تفاوتی نخواهد داشت.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با بیان اینکه پیشنهاد اخذ فرانشیز در برنامه پزشک خانواده هنوز در این کمیسیون مطرح نشده است به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: اینکه بخواهیم از بیمار پول بگیریم تا مراجعه اضافی نداشته باشد، منطقی نیست ؛ اصلا می توانیم چند برابر بیشتر از او پول بگیریم تا مراجعه نکند.

ˈسلیمان عباسیˈ می افزاید: اساس اجرای برنامه پزشک خانواده این است که مراجعات اضافی مردم به پزشکان را حذف کنیم و اصلا در این برنامه مراجعه اضافی نباید داشته باشیم که حال بخواهیم آن را با دریافت فرانشیز، حذف کنیم.

وی تاکید می کند همه موارد در برنامه پزشک خانواده، تعریف شده است و قرار بوده بخشی از هزینه های تحمیلی به دولت را کاهش دهد.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در عین حال تصریح می کند برنامه پزشک خانواده، آغاز خوبی داشت اما بعد با مشکلات فراوانی روبرو شد.

عباسی تاکید می کند ابتدا باید چهارچوب های اجرای برنامه پزشک خانواده ، مشخص شده و فرهنگ سازی های لازم انجام شود.**نگاهی به سابقه برنامه پزشک خانواده

عملیات اجرایی برنامه پزشک خانواده امسال برای نخستین بار بطور رسمی در مناطق شهری استان های تهران، فارس، سیستان و بلوچستان و مازندران آغاز شده است و به تدریج در همه استان های کشور اجرا خواهد شد.

در برنامه پزشک خانواده، هر پزشک تعدادی خانواده را زیر پوشش خود قرار می دهد و با تشکیل بانک اطلاعاتی الکترونیکی حاوی وضعیت جسمانی و روحی مراجعه کنندگان، مشکلات آنها را پیگیری و با توجه به یافته های موجود، در صورت لزوم آنها را به پزشک متخصص ارجاع می دهد.

/ 0 نظر / 5 بازدید