پیوند پانکراس د بیماری دیابت

مبتلایان به بیماری دیابت با پیوند به موقع پانکراس - غده‌ای در قسمت فوقانی شکم و پشت معده با نام دیگر لوزالمعده- بطور کامل درمان می شوند.

هنگامی که بیمار، عمل پیوند پانکراس را انجام می دهد در همان لحظه عمل، انسولین از این غده در بدن ترشح می شود و دیگر فرد، دیابتی نیست و به انسولین نیاز ندارد.

بیماری دیابت یکی از بیماری های شایع در جوامع به شمار می رود که درمان های مختلفی برای این بیماری مطرح است، ماهیت بیماری دیابت به تنهایی آزاردهنده است اما این بیماری عوارض ثانویه ای دارد که موجب مرگ و میر در طولانی مدت می شود.

با انجام پیوند پانکراس از پیشروی بیماری دیابت جلوگیری می شود؛ بنابراین عمل به موقع موجب درمان بیماری خواهد شد.  البته انجام عمل پیوند پانکراس نیاز به گروه منسجمی دارد که بتواند این عمل را انجام دهد.

اکنون این عمل پیوند در شیراز انجام می شود و چند سال پیش نیز در بیمارستان لبافی نژاد تهران انجام شد و نتایج آن خوب است. با این وجود، پیوند پانکراس مانند پیوند بقیه اعضای بدن از جمله کبد در کشور ، چندان رایج نیست و بیماران دیابتی از این روش درمانی استفاده نمی کنند.

قسمتی در پانکراس موسوم به 'جزایر لانگرهانس' مسوول ترشح انسولین است و هنگامی که فردی مبتلا به دیابت شود، این سلول ها دیگر ترشح انسولین را انجام نمی دهند .درمان دیابت فقط محدود به تزریق انسولین نیست و چنانچه درمان بخوبی صورت نگیرد مشکلات ثانویه به وجود می آید و دیابت با ایجاد فشارخون بر قلب و عروق، کلیه، چشم و اعصاب ، تاثیر منفی می گذارد.

پیوند پانکراس، بهترین روش درمانی است که می تواند تمام عوارض ناشی از دیابت را کنترل کند به شرط آنکه به موقع باشد و قبل از اینکه عوارض خیلی پیشرفت یابد، انجام شود. اما اگر عوارض ثانویه مانند عوارض قلبی - عروقی خیلی پیشرفته باشد دیگر برای انجام عمل پانکراس دیر است.

زمان عمل پیوند را متخصصان مربوطه با کنترل بیماران تشخیص می دهند.  پیوند پانکراس را از همان لحظه تشخیص دیابت نمی توان انجام داد چراکه این پیوند به مدت زمانی نیاز دارد تا بیمار، داروهای رد پیوند را دریافت کند. این داروها ، عوارض خاص خود را دارند و پزشکان باید بررسی کنند کدام روش درمانی بهتر است؛ آیا بیمار می تواند با دریافت انسولین زندگی کند یا عوارض ناشی از داروهای ردپیوند را بپذیرد.

فقط پزشکانی که در مورد دیابت و عمل پیوند، تبحر دارند می توانند روش درمانی پیوند پانکراس را بکار گیرند. بیماری دیابت با پیوند پانکراس بطور کامل درمان می شود به شرط آنکه جلوی ردپیوند گرفته شود.

پروفسور 'حسین شکوه امیری' جراح و استاد بخش جراحی و پیوند دانشگاه لوئیزیانا آمریکا

/ 0 نظر / 50 بازدید