میگرن1

میگرن از شایع ترین اختلالات سیستم عصبی است که طبق آمارهای جهانی بطور متوسط 10 درصد مردان و 20 درصد زنان، حملات میگرنی را تجربه می کنند.

میگرن، سردردهای ضربه زننده و آزاردهنده ای است که گاهی فقط در یک طرف سر بروز می کند و باعث می شود فرد مبتلا، عصبی و به نور حساس شود.

تنگ شدن عروق و در پی آن گشاد شدن و التهاب رگ های خونی که به پوست سر و مغز مرتبط هستند، عامل بروز سردردهای میگرنی هستند و سردرد زمانی آغاز می شود که رگ ها دوباره گشاد می شوند.

میگرن نه تنها یک سردرد دردناک است بلکه بر کیفیت زندگی نیز تاثیر می گذارد چنانکه طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، میگرن تا 60 درصد موجب کاهش فعالیت های اجتماعی و ظرفیت های کاری افراد می شود.

هرچند میگرن تمام سنین و هر دو جنسیت را در بر می گیرند اما میزان شیوع آن در افراد بالای 30 سال ، زنان و مبتلایان به افسردگی بیشتر است.

منشا دردهای میگرنی هم می تواند اختلالات ژنتیکی، استرس، اضطراب و نیز اختلالات عضلانی گردنی باشد.

بیماری میگرن در حوالی سنین بلوغ شروع می شود و در میانسالی از نظر شدت و دفعات تکرارکاهش می یابد؛ علایم اولیه آن شامل تار شدن دید یا ظهور نقاط رنگی در خطوط جلوی چشم است.

گاهی حملات سردرد چند ساعت به طول می انجامد و پس از خوابیدن بهبود می یابد؛ عواملی مانند تغییر الگوی خواب، بیدار ماندن شبانه، کارکردن زیاد و خستگی بیش از حد می تواند باعث بروز میگرن شود.

صدای بلند، نور زیاد، کنسرت موسیقی، فشار به گردن و حتی درد دندان موجب بروز میگرن می شوند.

نتایج یک مطالعه جدید در کانادا نشان داده است افرادی که دچار سردردهای مکرر و دردناک می شوند بیشتر در معرض ابتلا به افسردگی بالینی قرار دارند.

میگرن، نوعی سردرد شایع همراه با علامت تهوع است. میگرن بیشتر در دهه های دوم و سوم زندگی بروز می کند و معمولا با خوابیدن بهتر می شود.

میگرن با مصرف پنیر کهنه، شکلات کاکائویی و عسل تشدید می شود.

/ 0 نظر / 10 بازدید