اصول روزه داری در مبتلایان به سردرد

سردرد یکی از بیماری های شایع در بین افراد به شمار می رود بطوریکه طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، بیش از دو سوم جمعیت جهان دچار سردرد هستند.

هرچند در مجموع گفته می شود که انواع سردردها با روزه داری، تشدید می شود اما مبتلایان به سردرد می توانند با رعایت اصولی، روزه خود را بگیرند.

به گفته کارشناسان بهداشتی و متخصصان مربوطه، سردرد می تواند علت های بسیاری داشته باشد اما دلیل اصلی سردردهای مرتبط با روزه داری، ناشی از گرسنگی و افت فشار خون، از دست دادن آب بدن، خواب ناکافی و قطع مصرف موادی مانند کافئین و نیکوتین است که وابستگی ایجاد می کنند.

سردردهای میگرنی نیز در ماه مبارک رمضان تشدید می شود چراکه در ماه رمضان علایمی مانند سردردهای عصبی، کاهش قندخون و کم آبی موجب افزایش اسیدهای چرب آزاد خون شده و این مواد بطور مستقیم اثر شدیدی روی آزادسازی عوامل ایجاد کننده میگرن دارد.

اما طبق اعلام نظر کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حتی این افراد نیز با راهنمایی و کمک پزشک معالج و ایجاد تغییرات مختصر در مصرف دارو می توانند روزه بگیرند.

نوشیدن آب و مایعات کافی، مصرف سبزی ها در وعده سحری، قرار نگرفتن در معرض نور خورشید و در صورت اجبار استفاده از عینک و کلاه، انجام ندادن فعالیت های شدید بدنی و ورزش در نور خورشید، ترک سیگار قبل از ماه رمضان یا به حداقل رساندن مصرف آن و کم کردن مصرف قهوه و چای پررنگ قبل از این ماه از جمله توصیه های کارشناسان وزارت بهداشت برای کاهش سردرد در ماه مبارک رمضان است.

گاهی نیز مصرف یک قرص مسکن مانند 'استامینوفن' در وعده سحری می تواند در کاهش سردردها، کمک کننده باشد؛ رها ساختن عضلات از تنش و سفتی با یک ماساژ ملایم نیز در جلوگیری و کاهش سردردها موثر است.

کارشناسان وزارت بهداشت توصیه می کنند چای سبز -که فاقد کافئین است- به جای چای و قهوه مورد استفاده قرار گیرد.

برخی از افراد مبتلا به میگرن در زمان گرسنگی دچار علایم شدید و سردردهای غیرقابل تحمل می شوند.

در این موارد روزه داری توصیه نمی شود اما در صورت اصرار بر روزه گرفتن، این بیماران حتما باید پیش از آغاز ماه رمضان با یک متخصص نورولوژی -مغز و اعصاب- مشورت کنند.

یک متخصص مغز و اعصاب درباره اصول روزه داری برای مبتلایان به سردرد می گوید: سردردهای تنشی، شایع ترین نوع سردرد در میان افراد جامعه به شمار می رود.

دکتر 'مجتبی عظیمیان' در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می افزاید: مبتلایان به انواع سردردها اعم از سردردهای تنشی یا میگرنی باید در ماه مبارک رمضان، اصول و مسایلی را رعایت کنند.

وی خاطرنشان کرد اینگونه افراد حتما باید وعده سحر و افطار را بطور کامل صرف کنند چراکه دیده شده است برخی افراد اقدام به حذف وعده سحر می کنند.

این استاد دانشگاه علوم بهزیستی تاکید می کند مبتلایان به سردرد در صورت حذف شدن وعده سحر، نباید روزه بگیرند در غیر این صورت سردرد آنان به دلیل افت قند خون تشدید می شود؛ این سردردها در مواقع بعدازظهر افزایش بیشتری می یابد.

عظیمیان می گوید: وعده های غذایی مبتلایان به سردرد باید متنوع باشد؛ آنان باید از مصرف سریع و با عجله مواد غذایی پرهیز و افطار خود را با مایعات گرم شروع کنند چراکه مصرف مایعات خنک موجب آغاز یا تشدید سردرد می شود.

وی خاطرنشان می کند همچنین مبتلایان به سردرد باید به تدریج مواد قندی را در وعده افطار مصرف کنند و بهترین ماده قندی نیز خرما است چراکه خرما، قند را به تدریج افزایش می دهد.

این متخصص مغز و اعصاب نیز درباره میگرن می گوید: میگرن به ویژه در زنان شایع تر است؛ برخی از زنان برای روزه داری در ماه مبارک رمضان اقدام به مصرف قرص های ضدبارداری می کنند درحالیکه مصرف این قرص ها، سردردها را تشدید می کند.

عظیمیان می افزاید : مبتلایان به میگرن باید مایعات به ویژه آب و شیر، زیاد مصرف کنند.

وی خاطرنشان می کند بطور کلی مبتلایان به سردرد به ویژه در ماه مبارک رمضان باید از قرار گرفتن در معرض گرما به ویژه از ساعت 10 صبح تا چهار بعدازظهر، پرهیز کنند.

این متخصص مغز و اعصاب به مبتلایان به سردرد توصیه می کند تا حد ممکن از استرس ها دوری و داروهای تجویز شده پزشکان را بطور مرتب مصرف کنند.

عظیمیان تاکید می کند اگر مبتلایان به سردرد اصول بهداشتی را رعایت کنند ، گرفتن روزه، هیچ مشکلی را برای آنان ایجاد نمی کند.

وی یادآور می شود عموما داروهای مبتلایان به سردرد در یک یا دو دوز -میزان دارو- مصرف می شود که به راحتی می توانند آنها را در سحر و افطار ، مصرف کنند.

/ 0 نظر / 9 بازدید