اختلالات روان و خودکشی

اختلالات روان

29 اردی 94:

معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تلاش ها برای اجرای قانون سلامت روان، گفت: 23.6 درصد مردم از یک اختلال روانپزشکی رنج می برند که نیاز به مداخلات روانپزشکی دارد. علی اسدی روز سه شنبه در نشست خبری سلامت جوانان افزود: براساس آخرین پیمایش ملی کشور (89 تا 90) ، آمارها در گروه سنی 14 تا 65 سال نشان می دهد که 23.6 درصد مردم از یک اختلال روان رنج می برند.
وی ادامه داد: اغلب مردم ، بیماری روان خود مانند بیماری های ایدز و اعتیاد را به دلیل برچسب و فرهنگ پنهان می کنند.
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه حقوقدانان، روانشناسان و مددکاران اجتماعی ، 10 سال روی قانون سلامت روان کار کرده اند ، گفت: این قانون هم اکنون به دفتر حقوقی وزارت بهداشت فرستاده شده تا با امضای وزیر بهداشت به مجلس شورای اسلامی برود.
اسدی افزود: ممکن است تصویب این قانون دو ماه تا دو سال طول بکشد اما این قانون می تواند حقوق بیماران روانی را از لحاظ مسایل اجتماعی و انسانی تامین کند بطورمثال یک بیمار روانی از حق و حقوق خود ، بازمی ماند اما این قانون از آنان حمایت می کند.
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: بر اساس آخرین پیمایش ملی سلامت روان مردم کشور، 15.6 درصد (از همان 23.6 درصد گروه سنی 14 تا 65 سال کشور که دچار اختلال روان هستند) ، دچار اختلال های اضطرابی ، 14.6 درصد آنان دچار اختلالات خلقی مانند افسردگی و 2.5 تا 2.8 درصد آنان دچار اختلالات مصرف مواد هستند.
اسدی خاطرنشان کرد: این آمارها تفاوت چندانی با کشورهای دیگر جهان اعم از پیشرفته یا درحال توسعه ندارد.

**تدوین سند جامع سلامت روان کشور
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: سند جامع سلامت روان کشور تدوین و به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده که در آن آموزش ، غربالگری و مداخلات روانشناسی و روانپزشکی برای ارتقای سلامت روان مردم کشور لحاظ شده است.
اسدی با اشاره به اینکه برنامه سلامت روان در مناطق روستایی کشور از سال 64 فعال بوده ، گفت: این برنامه در شهرها در اجرای برنامه تحول نظام سلامت کشور نیز مورد توجه قرار گرفته است.

**اجرای برنامه سلامت روان در شهرها
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت، اظهار داشت: بسته سلامت روان برای مردم در قالب طرح تحول بهداشت اجرا می شود که در اجرای آن، کارشناسان سلامت روان در نظر گرفته شده اند.
اسدی افزود: برای هر 20 تا 50 هزار نفر ، یک کارشناس سلامت روان با ماموریت یافتن بیماران روان، مراقبت و ارجاع آنان به مراکز درمانی ، در نظر گرفته شده است.

**آمار مرگ خودکشی در ایران کمتر از میانگین جهانی است
معاون مرکز سلامت اجتماعی، روان و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برنامه پیشگیری از خودکشی به عنوان یکی از برنامه های مهم سلامت روان کشور دنبال می شود ، گفت: در اجرای این برنامه، آمارهای خودکشی به صورت ماهانه در حوزه های دانشگاهی ثبت می شود.
اسدی افزود: آمار مرگ ناشی از خودکشی در دنیا شش در یکصد هزار است در حالیکه این رقم در ایران به کمتر از دو درصد در صد هزار می رسد.
وی ، آموزش مهارت های زندگی، آموزش مهارت های فرزندپروری ، تشخیص و مراقبت از بیماری های روانپزشکی در کشور ، پیشگیری از خشونت خانوادگی ، پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد و کاهش آسیب اعتیاد را از دیگر برنامه های در دست اقدام وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان عنوان کرد و یادآور شد: تمام این برنامه ها از 15 اردیبهشت امسال در قالب برنامه تحول بهداشت در کشور آغاز شده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید