میزان مرگ و میر مادر

میزان مرگ و میر مادر

6 مرداد 94:
رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: میزان مرگ و میر مادران در سال 92، 19.7 مورد به ازای هر یکصد هزار تولد زنده بود که در سال 93 این رقم 19 مورد رسید. فرحناز ترکستانی در همایش تقدیر از مجریان برتر ارتقای سلامت مادر و نوزاد افزود: تعداد کل مرگ مادران در سال 93 ،293 مورد بوده است در حالی که این رقم در سال 92 ، 291 مورد بوده است که البته این آمار را باید با نسبت موالید مقایسه کرد چنانکه میزان موالید در سال 93 یک میلیون و 534 هزار و 359 مورد و در سال 92، یک میلیون و 471 هزار و 834 مورد بوده است.

وی ادامه داد: از این تعداد مرگ و میرها یک درصد آنها سن مادران کمتر از 18 سال، 26 درصد بالای 35 سال، 25 درصد بارداری اول و 21 درصد بارداری پنجم بوده است.
وی اضافه کرد: در 62 درصد موارد مرگ مادران مراقبت های پیش از بارداری وجود نداشته که نشان می دهد این مراقبت ها باید تقویت شود.
رییس اداره سلامت مادران وزارت بهداشت گفت: 27 درصد مقطع زمانی موارد مرگ و میر مادران در زمان بارداری، 2 درصد در زمان زایمان و 28 درصد بعد از 24 ساعت اول بعد از زایمان بوده است.
ترکستانی تصریح کرد: 4 درصد موارد فوت شده مادران باردار در منزل، یک درصد در مراکز تسهیلات زایمانی و 95 درصد در بیمارستان ها بوده است.
وی اضافه کرد: 30 درصد مرگ و میر زایمان ها بصورت طبیعی و 70 درصد سزارین بوده است زیرا عوارض خونریزی، عفونت، تروما آمبولی در سزارین بیشتر است.
وی درباره علل مرگ مادران فوت شده نیز گفت: علت مرگ در 19 درصد مادران فوت شده خونریزی و در 17 درصد پره اکلانیمتسی (افزایش فشار خون هنگام بارداری) علت مرگ بوده است.
وی خاطرنشان کرد: علت مرگ در 7 درصد موارد عفونت بوده در حالیکه این رقم در مدت مشابه سال گذشته 3 درصد بوده است؛ در 17 درصد موارد مرگ علت بیماری قلبی و در 9 درصد موارد نیز علت بیماری های زمینه ای بوده است.
رییس اداره سلامت مادران در خصوص غفلت و عدم حساسیت پزشک، ماما و سایر کادر پزشکی در مرگ و میر زنان باردار گفت: بررسی پرونده ها نشان می دهد که در 22 درصد موارد مرگ و میر در مقطع پیش از بارداری و در 44 درصد موارد در مقطع بارداری از سوی کادر درمانی غفلت صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: میزان سزارین در سال 92، 56 درصد از کل زایمان ها بود که در سال 93 به 51 درصد رسید و تا رسیدن به استانداردهای جهانی فاصله داریم.
وی همچنین به بیمارستان های دوستدار مادر اشاره کرد و گفت: در سال 90 ، 8 بیمارستان در این زمینه انتخاب شدند که باید 10 اقدام از جمله ارائه مراقبت های مامایی بر اساس شواهد علمی را انجام دهند.
وی تصریح کرد: برای توسعه این گونه بیمارستان ها مشکلاتی وجود دارد زیرا حریم خصوصی مادر نیاز به تجهیزات داشته اما اکنون اعتباراتی برای آن در نظر گرفته شده است.

/ 0 نظر / 29 بازدید