اصول پیشگیری از آلزایمر

دکتر "عبدالرضا ناصرمقدسی" متخصص مغز و اعصاب درباره آلزایمر می گوید محدود شدن دایره لغات در صحبت کردن و به خاطر نیاوردن لغت مناسب از علایم اولیه بیماری آلزایمر است که باید به آن توجه داشت. فراموشی تدریجی، مشخصه اصلی بیماری آلزایمر است البته برخی از فراموشی ها ممکن است به دلیل استرس باشد اما در بیماری آلزایمر این فراموشی ها، زندگی شغلی، تحصیلی و روزمره فرد را دستخوش تغییر ساخته و مختل می کند. در بیماری آلزایمر،ابتدا حافظه کوتاه مدت دچار مشکلاتی مانند فقر ذهنی و فراموشی وقایع روزانه شده و پس از آن به تدریج حافظه بلند مدت نیز دچار اختلال می شود. :در مراحل پیشرفته این بیماری، مشکلات روانپزشکی مانند بی قراری، هذیان و توهم ابجاد می شود.
در مراحل بعدی، بیمار حتی کارهای روزانه خود را نمی تواند انجام دهد و در انجام کارهایی مانند نظافت شخصی، لباس پوشیدن و حمام رفتن دچار بی توجهی می شود.
 بی اختیاری در دفع مدفوع و ادرار  از دیگر عوارض بیماری آلزایمر است. شیوع بیماری آلزایمر در زنان سه برابر بیش از مردان است.
 هر چه سن بالاتر رود احتمال بروز بیماری آلزایمر نیز افزایش می یابد و هر فردی در طول زندگی خود 10 تا 12 درصد احتمال دارد به بیماری آلزایمر مبتلا شود.
 سطح تحصیلات با ابتلا به آلزایمر ارتباط دارد به آن معنا که هرچه سطح تحصیلات بیشتر باشد امکان ابتلا به آلزایمر کمتر است.
خواندن کتاب های بیشتر و فعالیت های ذهنی احتمال بروز آلزایمر را کم می کند.
 اما عواملی مانند افزایش فشار خون در میانسالی و همچنین سیگار و دیابت احتمال ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهند.
بیماری آلزایمر نوعی بیماری عملکردی مغز است که در آن حجم مغز کاهش می یابد و بر فعالیت های ذهنی فرد تاثیر منفی دارد.

** 10 علامت هشدار آلزایمر

"پروین سپهری" روانشناس و گیرنده آزمایش های تخصصی در انجمن آلزایمر ایران ، 10 علامت هشدار آلزایمر را تشریح می کند.

از دست دادن و بروز اختلال در حافظه، اختلال در اجرای کارهای عادی، ضعف بیان، فراموش کردن زمان و مکان، ضعف و کاهش حس قضاوت، بروز اشکال در تفکر، جابجا گذاشتن اجسام، تغییر در حالات و رفتار و از دست دادن انگیزه را از جمله علایم هشدار دهنده برای بروز این بیماری عنوان کرد.

 آلزایمر یکی از عوامل زوال عقل است، فرد در بیماری آلزایمر حافظه خود را از دست می دهد؛ اختلال حافظه در حدی که در کارهای روزمره ایجاد مشکل نکند تا حدی طبیعی است اما اگر این مشکل به تدریج پیشرفت کند خطرناک است.
 بطور مثال برخی افراد شاغل اسامی همکاران خود را به خاطر نمی آورند اما بعدا یادشان می آید درحالیکه مبتلایان به آلزایمر اصلا اسامی را به یاد نمی آورند.
 همچنین وقوع برخی مشکلات در انجام کارهای عادی طبیعی است بطور مثال ممکن است افراد گاهی حواسشان پرت شود اما بیمار آلزایمری، همه چیز را فراموش می کند ؛ او حتی غذا خوردن خود را نیز فراموش می کند.
وی، ضعف بیان را از علایم هشدار بیماری آلزایمر ذکر کرد و گفت: همه افراد گاهی برای پیدا کردن لغات ،دچار مشکل می شوند اما برای بیماران آلزایمری، جمله ها بطور کلی، مبهم است.
بیماران آلزایمری ، زمان و مکان را فراموش می کنند و بطور مثال مسیر خانه را گم می کنند.
 ضعف و کاهش قضاوت یکی دیگر از علایم هشدار بیماری آلزایمر است؛ بیماران آلزایمری "فصل ها" را تشخیص نمی دهند و بطور مثال در تابستان ممکن است کاپشن بپوشند.
اختلال در تفکر نیز از دیگر علایم هشدار بروز بیماری آلزایمر است. برای بیماران آلزایمری مفاهیمی مانند "جشن تولد"معنای خود را از دست می دهند.
این روانشناس با اشاره به علامت هشدار جابجا گذاشتن اجسام در بروز بیماری آلزایمر، گفت: این مشکل برای اغلب افراد پیش می آید بطور مثال ممکن است فردی کیف پول خود را سرجای همیشگی قرار ندهد اما تفاوت وی با بیماران آلزایمری این است که افراد اخیر اجسام را در جاهای نامربوط همچون یخچال می گذارند.
سپهری در ادامه به تشریح علامت تغییر درحالات و رفتار پرداخت و افزود: در بیماری آلزایمر، آرامش فرد بیمار بدون هیچ دلیلی به اشک و خنده اش به گریه تبدیل می شود.
تغییرات در شخصیت با رشد سن، طبیعی است اما تغییرات حالات در بیماران آلزایمر محسوس است؛ شخصیت این بیماران دچار دگرگونی شده و آنان دچار بی تفاوتی، انزوا و رفتارهای نامناسب می شوند.
سپهری، از دست دادن انگیزه را یکی دیگر از علایم هشدار بیماری آلزایمر برشمرد و گفت: بیماران آلزایمری ، سریع تر از افراد دیگر خسته می شوند و به وقایع خانوادگی کاملا بی تفاوت هستند.
آلزایمر، نوعی بیماری عملکردی مغز است که طی آن حجم مغز کاهش می یابد؛ احتمال بروز این بیماری با افزایش سن، بیشتر می شود.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید