سل و هپاتیت و قلیان

سل و هپاتیت و قلیان

رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسبت به ابتلا به هپاتیت و سل در مصرف کنندگان قلیان هشدار داد. خسرو صادق نیت روز یکشنبه در همایش هفته بدون دخانیات (4 تا 10 خرداد) افزود: مجرای عبور دود قلیان می تواند حاوی آلودگی های میکروبی و قارچی بوده و خطر ابتلا به هپاتیت و سل را در مصرف کنندگان قلیان بیشتر می بینیم.
وی خاطرنشان کرد: برداشت های نادرست از مصرف قلیان ، نگرانی های جدی را ایجاد کرده است، بطور مثال اغلب افراد تصور می کنند که قلیان ، عارضه ای ندارد درحالیکه مصرف یک وعده قلیان برابر با مصرف یک تا پنج پاکت سیگار است.
وی ادامه داد: همچنین افراد فکر می کنند چون دود قلیان از آب رد می شود ، خطری ندارد ، درحالیکه آب قلیان به خاطر آن است که دود داغ را سرد کند و ضرر تنباکو را بیشتر می کند زیرا فرد با فشار بیشتری باید نفس بکشد و دود از آب رد شود و این مساله موجب تنفس عمیق دود می شود.
به گفته رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، 70 تا 80 درصد مواد تنباکوهای معطر نیز ، مواد شیمیایی و صنعت است که عوارض متعددی دارند.
صادق نیت گفت: نگرانی دیگر ما درباره افرادی است که اطراف فرد مصرف کننده قلیان ، قرار دارند زیرا معادل 8 تا 10 نخ سیگار ، دود وارد ریه افراد پیرامون قلیان می شود (که خود قلیان مصرف نمی کنند) بنابراین خانواده ها باید بدانند که با مصرف قلیان، فرزندان خود را در معرض دود قرار می دهند.
وی افزود: نگرانی جدی ما درباره قلیان ها مربوط به مسمومیت با مواد مخدر و محرک است زیرا اخیرا در برخی بیمارستان ها شاهد مسمومیت با شیشه و مواد مخدر در پی مصرف قلیان ، بوده ایم.
وی با اشاره به وجود دود دست سوم قلیان گفت: این دود روی جداره دیوارها ، زمین و اثاثیه باقی می ماند و از راه پوست فرزندان جذب می شود؛ 90 درصد افراد سیگاری ، قبل از سن بلوغ با دود مواجهه داشته اند.

/ 0 نظر / 25 بازدید