وجود شیشه و مواد مخدر در قلیان ها

وجود شیشه و مواد مخدر در قلیان ها

4 خرداد 94/ رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شیوع مصرف قلیان در کشور را شتاب زده و نگران کننده دانست و گفت: طی دو ماه گذشته، بیمارستان های مسمومیت از مسموم شدن افراد در پی استعمال قلیان به علت وجود شیشه در آن خبر داده اند. خسرو صادق نیت روز دوشنبه در نشست خبری هفته بدون دخانیات - چهارم تا 10 خرداد - افزود: چند مسمومیت با شیشه گزارش شده که در پی مصرف قلیان ها ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: همچنین 80 درصد محتویات تنباکو و توتون قلیان های معسل (میوه ای)، مواد شیمیایی و اسانس ها هستند.
صادق نیت ادامه داد: این محتویات شیمیایی، عوارض مضاعفی را علاوه بر دود تنباکو بر سلامت مصرف کنندگان وارد می کنند.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: شیوع مصرف قلیان در کشور شتابان و نگران کننده است؛ مصرف روزانه قلیان تا سال 86 روند کاهشی یا ثابت داشت اما از سال 88 مصرف روزانه آن زیاد شده است.

** مصرف قلیان در نوجوانان بیش از دو برابر شده است
صادق نیت تصریح کرد: مصرف قلیان در نوجوانان 13 تا 16 سال کشور بیش از دو برابر رشد یافته که این میزان رشد بین دختران بیشتر بوده است.
وی گفت: شیوع مصرف مواد دخانی شامل سیگار و قلیان در سال 82 در پسران 16 درصد بود که در سال 86 به 31.5 درصد رسیده و در دختران از 8.7 درصد به 20 برابر افزایش یافته است.
به گفته صادق نیت، میزان دودی که از طریق قلیان وارد ریه می شود معادل دو تا پنج بسته سیگار است.
رییس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت یادآور شد: یکی از مشکلات جامعه این است که قبح مصرف قلیان شکسته شده و این ماده دخانی بصورت جمعی مصرف می شود.
صادق نیت افزود: هر چند ایران جزو کشورهای پرمصرف سیگار نیست، اما طی سه تا چهار دهه آینده اگر این روند کنونی ادامه یابد، ایران جزو سه کشور اول مصرف کننده دخانیات در جهان خواهد شد.
وی با اشاره به مشکل ساماندهی عرضه دخانیات گفت: نوجوانان برای تهیه نان باید نیم تا یک ساعت وقت بگذارند، اما با صرف سه تا پنج دقیقه می توانند به سیگار دسترسی داشته باشند.

/ 0 نظر / 25 بازدید