اجرای برنامه کاهش شاخص پوسیدگی دندان ها

اجرای برنامه کاهش شاخص پوسیدگی دندان ها

رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: برنامه کاهش شاخص پوسیدگی دندان ها در قالب طرح تحول سلامت در دست اقدام است. دکتر حمید صمدزاده افزود: شاخصی برای سلامت دندان ها مطرح است که این شاخص پوسیدگی ، پرشدگی و کشیده شدن دندان ها را نشان داده و به DMFT موسوم است.
وی خاطرنشان کرد: اکنون این شاخص در کودکان 12 ساله ، 2.9 درصد و در سنین 35 تا 45 سالگی به عدد 13.2 می‌رسد و در صدد هستیم این اعداد را کاهش دهیم.
وی اظهار داشت: مقرر است تا روی تعرفه های مراکز ارائه خدمات نظارت هایی انجام شود که جزییات این تعرفه گذاری متعاقبا اعلام خواهد شد و امیدواریم طی شش ماه اول امسال ، این اقدامات انجام شود.
رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، گفت: برای نظارت تعرفه های دندانپزشکی و نیز اجرای برنامه کاهش شاخص پوسیدگی دندان ها در بزرگسالی، دست کم یکصد میلیارد تومان در قالب اعتبارات طرح تحول سلامت، پیش بینی شده است.
صمدزاده یادآور شد: برای پیشگیری از بیماری های دهان و دندان در مقطع ابتدایی امسال طرح تحول سلامت دهان و دندان آغاز شده و برای کودکان از سن شش سالگی برنامه داریم زیرا رویش دندان های دایمی از این سن آغاز شده و تا سن 12 سالگی ، رویش دایمی دندان ها کامل می شود بنابراین بالاترین تاثیر برنامه های آموزشی سلامت دهان و دندان در این سن است.

**آدامس خاصیت ضدپوسیدگی دندان ندارد
رییس اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، گفت: آدامس، خاصیت ضدپوسیدگی ندارد و نمی توان از آن به جای خمیردندان استفاده کرد.
صمد زاده با بیان اینکه جویدن آدامس به دلیل افزایش بزاق دهان، خاصیت شویندگی دارد، خاطرنشان کرد: همچنین جویدن آدامس موجب کاهش تجمع پلاک دندانی می‏شود اما از نظر علمی به هیچوجه جایگزین خمیردندان نبوده و تاثیری در کاهش پوسیدگی دندان ندارد.
بنا به این گزارش ، طبق آمارهای ارائه شده، 82 درصد ایرانی ها آدامس می جوند و سالانه 500 میلیارد تومان صرف خرید آدامس می کنند.
گفته می شود ایران از نظر مصرف آدامس در رتبه نخست جهان قرار دارد و عربستان سعودی با 79 درصد و آمریکا با 59 درصد مصرف کننده در رتبه های بعدی این جایگاه قرار دارند.

/ 0 نظر / 26 بازدید