ایران، رکورددار جراحی بینی در جهان

**تقسیم بندی متقاضیان انجام جراحی بینی

دبیر انجمن روانپزشکان ایران ، متقاضیان انجام جراحی های زیبایی بینی را به چند گروه ، تقسیم بندی می کند.
دکتر "پرویز مظاهری" می گوید: گروهی از متقاضیان جراحی زیبایی بینی دارای بینی های کاملا نامتعارف هستند که با عمل جراحی چهره بهتری پیدا می کنند؛ بخشی دیگر از آنان به دلیل بیماری های تنفسی اقدام به عمل بینی می کنند. اما گروهی دیگر از متقاضیان اینگونه اعمال جراحی ، ظاهری متناسب دارند اما دچار اختلال روانشناختی "بدریختی بدن" هستند.
دبیر انجمن روانپزشکان ایران تاکید می کند :این افراد اگر بینی خود را عمل کنند به رضایت نمی رسند چراکه مشکل آنان، یک مشکل فکری و ذهنی است.اینگونه افراد پس از عمل جراحی از پزشکان خود شکایت می کنند و مدعی می شوند که پزشک کار خود را به خوبی انجام نداده است.البته این اتفاق فقط برای بینی نیست بلکه بطور مثال برخی افراد فکر می کنند زیادی قدکوتاه هستند و اقدام به تهیه داروهای هورمونی از شبکه های ماهواره ای می کنند.

**لزوم مداخله روانپزشکان در جراحی های زیبایی بی مورد
دبیر انجمن روانپزشکان ایران بر لزوم مداخله روانپزشکان در جراحی های زیبایی بی مورد تاکید می کند و می گوید: متخصصان جراحی پلاستیک درصورت مراجعه افراد بدون دلیل منطقی باید آنان را به روانپزشکان ارجاع دهند تا سلامت روان آنان کنترل شود. برخی از این افراد با مصرف دارو و رفع مشکل روانشناختی از انجام عمل زیبایی منصرف می شوند. فقط 25 تا 30 درصد اینگونه افراد پس از آغاز درمان های روانشناختی از عمل جراحی خود منصرف می شوند چراکه اغلب آنان قانع نشده و پزشک خود را عوض می کنند.

**افسردگی پیامد جراحی های زیبایی بی مورد
دبیر انجمن روانپزشکان ایران، اضطراب و افسردگی را از پیامدهای جراحی های زیبایی بی مورد عنوان می کند و می گوید : افرادی که بدون دلیل خاصی اقدام به جراحی های زیبایی می کنند زمینه های اضطراب و افسردگی را دارند و پس از عمل جراحی نیز چون نتیجه مورد نظر عایدشان نمی شود بیشتر افسرده می شوند.اینگونه افراد پس از عمل جراحی، چهره جدید خود را نیز نمی پذیرند و بطور دایم خود و خانواده شان را سرزنش می کنند.
به هرحال جراحی پلاستیک به منظور زیبایی باید با هدف پزشکی و منطقی انجام شود چراکه در غیراینصورت علاوه بر تحمیل هزینه های فراوان درمانی ، نتیجه مورد نظر را برای فرد به همراه نمی آورد و موجب دامن زدن به مشکلات روحی و روانی او خواهد شد.

/ 0 نظر / 7 بازدید