مالاریا و مبارزه ای دشوار با پشه های خونخوار

پشه آنوفل برای تخم گذاری نیاز به محیط آبی دارد بنابراین اگر محیط آبی راکدی در منطقه وجود دارد می توان آن را جاری کرد و یا آن را خشکاند. به هرحال با مدیریت اینگونه فضاها تاحدود زیادی می توان با ناقل مالاریا مبارزه کرد؛ همچنین به اینگونه آب ها می توان مواد شیمیایی یا مواد بیولوژیکی اضافه کرد تا از تخم گذاری پشه آنوفل جلوگیری شود.
 ارتقای سیستم مراقبتی شیوع مالاریا شامل ارتقای اطلاع رسانی و آنالیز اطلاعات مربوط به بیماری، راهکار دیگری برای مبارزه با این بیماری است.
پاک نیت در ادامه ، تب، ضعف عمومی و زردی مختصر را از جمله علایم بیماری مالاریا برشمرد و گفت: این علایم به راحتی با داروهای ضد مالاریا برطرف می شود.
اما انگل فالسیپاروم مالاریا برخلاف انواع دیگر ارگان های مختلف بدن را درگیر می کند ؛ اگر کبد را درگیر کند فرد دچار نارسایی کبد و تغییر سطح هشیاری می شود؛ اگر مغز را درگیر کند بیمار سریع به کما می رود. خوشبختانه موارد ثبت شده مالاریای نوع فالسیپاروم -نوع کشنده- در کشور کمتر از 10 مورد در سال است. سال گذشته در کشور هیچ موردی از مرگ ناشی از مالاریا در کشور ثبت نشده است.

"احمد رییسی" رییس اداره کنترل مالاریا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز
می گوید: تقریبا تمام موارد ابتلا به مالاریا در کشور در سه استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان ، بروز می کند.
بیماری مالاریا در کشور تا سال 1404 حذف می شود اما قرار است ، نوع کشنده آن -فالسیپاروم- ظرف دو سال آینده در کشور حذف شود. سال گذشته یک هزار و 240 مورد ابتلا به مالاریا در کشور ثبت شد که یک هزار و 132 مورد آن در سیستان و بلوچستان، 104 مورد آن در هرمزگان و چهار مورد آن در کرمان اتفاق افتاده است.  مالاریا در سایر استان های کشور مشاهده نمی شود یا اگر بروز کند به دلیل "موارد مالاریای وارده" بوده است به آن معنا که از کشورهای دیگر وارد آن منطقه شده است.
اغلب موارد مالاریا در استان های دیگر از کشورهای افغانستان و پاکستان وارد کشور می شود.
به هرحال حذف مالاریا ، آرزوی دیرینه کشورهای درگیر با این بیماری است اما مبارزه با پشه ای که طی 260 میلیون سال زندگی کرده است به سرمایه گذاری گسترده ای نیاز دارد و از همین رو است که "استفاده بهینه از منابع" به عنوان شعار امسال روز جهانی مالاریا برگزیده شده است.
استفاده بهینه از منابع به آن معنا است که اگر سرمایه و پولی برای مبارزه با بیماری مالاریا در کشور وجود دارد باید با برنامه ریزی و مدیریت صحیح، برای مبارزه با بیماری مالاریا، بهترین بهره برداری را از آن کرد.

گزارش از سادات حسینی خواه
/ 0 نظر / 9 بازدید