ناباروری و استفاده از روش IVF

دکتر مهناز اشرفی رییس بخش نازایی بیمارستان شهید اکبر آبادی درباره روش IVF (باروری از طریق لقاح آزمایشگاهی ) می گوید : 10 درصد ناباروران در کشور نیاز به استفاده از روش IVF دارند و با توجه به جمعیت 70 میلیونی کشور و تعداد زیاد ناباروران، ضروری است برای ایجاد اینگونه مراکز، سرمایه گذاری های بیشتری صورت گیرد.استفاده از روش درمانی ناباروری IVF نیاز به هزینه های گزافی دارد که نیازمند حمایت بیشتر سازمان های متولی و پوشش بیمه ای است.به گفته رییس بخش نازایی بیمارستان شهید اکبر آبادی، هزینه های بالای درمان ناباروری موجب می شود تا برخی از زوج های نابارور از دریافت خدمات درمانی محروم بمانند و زمان را برای بچه دار شدن از دست بدهند. بنابراین  گسترش مراکز درمانی ناباروری IVF و حمایت های مالی بیشتر از زوج های نابارور می تواند تا حدودی زیادی از مشکلات آنان کم کند.

، "مرضیه وحید دستجردی" وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش از این اعلام کرده بود که (آذر 91) هفت درصد زوج ها در کشور نابارور هستند و 14 درصد زنان و مردان در کشور از مشکل نازایی رنج می برند.

رییس بخش نازایی بیمارستان شهید اکبر آبادی ادامه می دهد: بیشترین زمان نگهداری جنین های فریز شده حاصل از  IVF (باروری از طریق لقاح آزمایشگاهی ) در کشور ، پنج تا هفت سال است.  در روش IVF ، چند جنین به دست می آید اما فقط از یکی از جنین ها برای باروری استفاده می شود و اگر والدین خواستند می توانند بعدا از جنین های باقیمانده نیز استفاده کنند.

وی ادامه داد: نمی توانیم تا مدت طولانی جنین ها را در تانک ها (دستگاه نگهداری جنین های فریزشده) نگاه داریم بنابراین اگر مادری مایل است که از جنین باقیمانده استفاده کند پس از دو تا سه سال از بارداری نخست (پس از شیر گرفتن کودک نخست)، می توانند نسبت به بارداری مجدد اقدام کنند.پس از مدت زمان تعیین شده، جنین های فریزشده از چرخه نگهداری خارج شده یا به مراکز تحقیقاتی ارایه می شود چراکه تانک ها باید برای نگهداری جنین های والدین دیگر خالی شوند.همچنین اگر جنین های فریز شده به مدت طولانی تری نگهداری شوند شانس موفقیت بارداری کاهش می یابد و از سوی دیگر جنین دچار اپی ژنتیک (چگونگی تغییرات فنوتیپی -بروزخصوصیات قابل مشاهده یا صفت یک ارگانیسم - یک سلول) و دستکاری شده و ساختار آن تغییر می کند.

توصیه می شود جنین فریز شده در اولین فرصت به رحم مادر  فقط زنان بالای 18 و کمتر از 45 سال می توانند از روش  IVF (باروری از طریق لقاح آزمایشگاهی ) ، استفاده کنند چراکه بیشترین مرگ و میر مادران باردار هنگام زایمان های کمتر از 18 سال و بیشتر از 45 سال است. همچنین زنان بالای 45 سال اغلب تخمک ندارند یا تخمک آنان دستخوش تغییرات شده است. اگر رحم زنی برای استفاده از این روش آماده نباشد می تواند از رحم اجاره ای استفاده کنند که شرایط و ضوابط قانونی و شرعی خود را دارد.

/ 0 نظر / 49 بازدید