دریافت هزینه های اضافی در بیمارستان های خصوصی و مشکلات مردمی

"علی محسنی" که به تازگی از یکی از بیمارستان های خصوصی تهران مرخص شده است در این باره  می گوید: غیر از هزینه بستری و جراحی که بیش از دو میلیون تومان بود ، مجبور شدم هزینه های دیگری نیز طی این مدت بپردازم. به خاطر یک کیف بهداشتی که در آن خمیردندان و مسواک، شانه، دمپایی و حوله -که همگی ارزان قیمت بودند- از من حدود 18 هزار تومان گرفته شد درحالیکه این وسایل را خودم می توانستم همراه داشته باشم اما خرید کیف در این بیمارستان الزامی بود.همچنین بیش از 14 هزار تومان بابت ˈلباس بیمارˈ که کهنه بود ، پرداخت کردم.

این بیمار اضافه می کند علاوه برآن 40 هزار تومان بابت وسایل مصرفی اتاق عمل و 32 هزار تومان بابت داروی اتاق عمل پرداخت کردم درحالیکه پول داروها را باید بیمه پرداخت کند و نمی دانم چرا هزینه اینگونه داروها و تجهیزات را بیمار باید بپردازد؛ پس چرا پول بیمه پرداخت می کنم؟

یک بیمار دیگر نیز که در بیمارستان خصوصی بستری شده است به خبرنگار ایرنا می گوید : بابت ماندن همراهم باید شبی 42 هزار تومان پرداخت کنم درحالیکه همراه بیمار ، کارهای مراقبتی پرستاران را انجام می دهند پس چرا باید بابت آن پول پرداخت کنم.

یکی دیگر از بیماران بستری شده در بیمارستان خصوصی ، هزینه ماندن همراهان بیمار در بیمارستان را شبی، یکصد هزار تومان عنوان می کند و می گوید: هزینه کیف وسایل شخصی نیز در صورتحساب بیمارستان قید می شود.**برخی خدمات ارایه شده در بیمارستانها، تعرفه ندارند!

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره اخذ هزینه های اضافی در برخی بیمارستان ها می گوید: نظارت بر بیمارستان ها از دو بعد کیفیت ارایه خدمت و رعایت تعرفه های خدمات ارایه شده، اعمال می شود.

دکتر "مسعود محمدپور" با اشاره به اینکه هزینه های درمانی در بیمارستان های خصوصی 20 درصد بیشتر از بیمارستان های دولتی است می افزاید: تمام خدمات ارایه شده در بیمارستان ها باید "محدوده منطقی از قیمت" را داشته باشند که این محدوده ها از سوی مراجع قیمت گذار شامل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تعیین می شود اما در شهر تهران ، سازمان نظام پزشکی نیز در تعیین آنها دخالت دارد. برخی خدمات ارایه شده در بیمارستان ها، تعرفه ای ندارند بطور مثال مصوبه ای برای تعرفه ماندن همراه بیمار در بیمارستان تعیین نشده و هزینه های آنها بر مبنای قیمت تفاهمی بین بیمار و بیمارستان ، اخذ می شود.**الزامی برای ماندن همراه بیمار در بیمارستان ها وجود ندارد

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید: برای ماندن بیمار در بیمارستان های دولتی فقط مقداری وجه بابت غذای همراه بیمار اخذ می شود اما در بیمارستان های خصوصی مبالغ بیشتری مطالبه می شود چراکه اصولا الزامی برای بودن همراه بیمار در بیمارستان وجود ندارد.

محمدپور می افزاید: درصورت الزام ماندن همراه بیمار، باید پزشک لزوم حضور او را مشخص کند چراکه خدمات پزشکی و مراقبتی از سوی پرستاران ارایه می شود اما بطور مثال گاهی بیماران مانند زنان باردار دوست دارند که همراه نزد آنان بماند که بر سر هزینه ماندن همراه در بیمارستان از قبل با بیمارستان هماهنگی انجام می دهند.**جریمه 10 برابر هزینه های اضافی از بیمارستان های متخلف

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران می گوید : مردم می توانند چنانچه تخلفی در زمینه اخذ هزینه های اضافی در بیمارستان ها مشاهده کردند آن را به شماره تلفن هایی که در تابلوی همه بیمارستان ها نصب شده است، اطلاع دهند یا به معاونت درمان دانشگاه های علوم پزشکی آن منطقه مراجعه کنند.

محمدپور می افزاید: درصورت مشاهده هرگونه دریافت وجه خارج از تعرفه، بیمارستان های متخلف به سازمان تعزیرات حکومتی معرفی شده و باید 10 برابر مبلغ هزینه های اضافی اخذ شده را به عنوان جریمه بپردازند. تکرار تخلف، تبعات خاص خود را برای بیمارستان ها دارد.

بی شک بسیاری از همراهان بیمار عادت دارند که بدون دلیل پزشکی خاصی در کنار بیمار، حضوری غیر ضروری داشته باشند درصورتی که می توانند وضعیت بیماری و سلامتی بیمار را از طریق تلفن، پیگیری کنند.تحقق این امر و از بین بردن ماندن های غیرضروری همراهان بیمار در بیمارستان ها نیاز به فرهنگسازی در جامعه دارد هرچند با توجه به کمبود پرستار و شرایط فعلی بیمارستان ها در کشور به ویژه در بیمارستان های دولتی به نظر می رسد حضور یک همراه کنار بیمار موثر باشد.

/ 0 نظر / 4 بازدید