مکانیسم ورود ویروس ایدز به هسته سلول

برای اینکه ویروس ایدز تکثیر شود باید در هسته سلول میزبان نفوذ کند. چگونگی این نفوذ تاکنون نامشخص بود. اما اکنون محققان به نتایج جدیدی دست یافته اند.

ویروس ایدز  HIV اچ.آی.وی برای نفوذ به سلول هدف به یک پروتئین خاص موجود درون سلول می چسبد. سلول مهاجم فقط از این طریق می تواند با هسته داخلی سلول ارتباط برقرار کند.

این نتایج گروه تحقیقاتی گرگ تاور Greg Towers از دانشگاه  University College London کالج لندن است که در نشریه PLoS Pathogens چاپ شده است. حال امیدهایی وجود دارد که بتوان با پی بردن به مکانیسم ورود ویروس ایدز به سلول از این کار جلوگیری کرد.

ویروس اچ.آی.وی معمولا از طریق خون آلوده، اعتیاد تزریقی و ارتباطات غیراخلاقی وارد بدن می شود و از طریق غشاء سلول وارد هسته آن می شود. اما این کافی نیست: ویروس ایدز باید ماده ژنتیکی خود را روی ژنوم سلول میزبان نصب کند.

تیم تاورز گزارش می دهد که پروتئین کپسید ویروس ایدز ابتدا باید با پروتئین  (Nup358) سلول میزبان ارتباط برقرار کند. ویروس هایی (ایدز) که پروتئین کپسید آنها تغییر یافته نمی توانند با پروتئین های  (Nup358) سلول میزبان وصل شوند و نمی توانند درون سلول های ایمنی تکثیر شوند.

حال اگر مداخلاتی در پیوند پروتئین کپسید ویروس ایدز با پروتئین  (Nup358) سلول میزبان انجام شود سلاح جدیدی علیه مبارزه با ایدز پدیدار می شود و شاید بتوان در این زمینه داروهایی را تولید کرد.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت who ، اکنون حدود 35 میلیون نفر در جهان مبتلا به ایدز هستند که کمتر از 50 درصد آنان را زنان تشکیل می دهند و روزانه هفت هزار نفر به ایدز مبتلا می شوند که هزار نفر آنان کودک هستند.

68درصد مبتلایان به ایدز در آفریقا زندگی می کنند.

طبق آمار سازمان جهانی بهداشت داروهای ضد ایدز جان حدود 700 هزار نفر از مبتلایان به ایدز را از مرگ نجات داده است.

ترجمه سادات حسینی خواه از سایت ولت

/ 1 نظر / 105 بازدید
هانیه

سلام سپاسگزار از این مطلب