علت مرگی که در گواهی فوت قید نمی شود

علت مرگی که در گواهی فوت قید نمی شود

هر سال سه میلیون و 700 هزار نفر در سراسر جهان به خاطر آلودگی هوا و غلظت بالای گرد و غبار در آن، جان خود را از دست می دهند.

طبق گزارشات جهانی، هوای آلوده و گرد وغبار سالانه سه میلیون و 700 هزار نفر را به کام مرگ می کشد و در ایران نیز به گفته مسوولان مربوطه، در هر ساعت، دو نفر در تهران به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.
به گزارش پایگاه اینترنتی «ولت»، هوا بویژه در آسیا چنان آلوده است که میلیون ها نفر در این منطقه قربانی آن شده و جان خود را از دست می دهند؛ بطور مثال در هند هوا گاهی چنان غبارآلود است که به سختی می توان دست مقابل چشم را دید و در ایران نیز آلودگی هوا در شهری مانند اهواز گاهی به بیش از 60 برابر حد مجاز می رسد.
از سوی دیگر باید به این نکته توجه داشت که آلودگی هوا در جوامع با جمعیت پیر، بیشتر قربانی می گیرد و جمعیت ایران نیز به سمت پیر شدن پیش می رود.

** خطر در هوا کمین کرده است
هر سال سه میلیون و 700 هزار نفر در سراسر جهان به علت آلودگی هوا و غلظت بالای گرد وغبار در هوا جان خود را از دست می دهند و از سوی دیگر گرد و غبار و ریزگردها خطر حمله های قلبی، سرطان و سکته را افزایش می دهد؛ تحقیقات، رابطه آلودگی هوا با سرطان های ریه، خون و پوست را اثبات کرده اند.
البته در بین کشورهای آسیایی، چین و هند بدترین شرایط را دارند؛ هر دو کشور لازم است که آلاینده های خود را کاهش دهند زیرا یک مطالعه جدید نشان می دهد که میزان مرگ ومیرها به دلیل آلودگی هوا در این کشورها رو به افزایش است.
طبق مطالعات انجام شده، اگر میزان گرد و غبار و ریزگردها در هند در همین وضعیت باقی بماند، میزان مرگ و میر در این کشور تا 21 درصد و در چین تا 23 درصد افزایش خواهد یافت.
این پیش بینی ترسناک طی هفته اخیر در مجله تخصصی علوم محیط زیست و تکنولوژی منتشر و به این نکته نیز اشاره شده که جمعیت هر دو کشور پیر است.
به گفته متخصصان مربوطه، جمعیت در حال پیر شدن است و بیماری هایی که براثر آلودگی هوا بروز پیدا می کنند، شدیدتر ظاهر می شوند.
حتی برای اینکه بتوان میزان آلودگی هوا را در همین وضعیت نگاه داشت به تلاش های جدی نیاز است؛ طبق تحقیقات، آلودگی هوا باید 20 تا 30 درصد کاهش یابد؛ البته باید در سطح جهانی به این نکته نیز توجه داشت که کشورهای اروپایی نظیر آلمان از گزند آلودگی هوا در امان نمانده اند.
دو کشور هند و چین برای اینکه میزان موارد مرگ و میر خود را به نصف کاهش دهند باید در مقایسه با سال 2010 میلادی، میزان آلایندگی هوای خود را تقریبا تا 70 درصد کاهش دهند.
این تحقیقات بر اساس اندازه گیری های ماهواره ای از روی زمین طبق پنج بیماری شایع و کشنده که بیماری های تنفسی ناشی از آلودگی هوا یکی از آنها به شمار می رود، استخراج شده است.
هر چند سازمان جهانی بهداشت یک برنامه جهانی برای هوای پاک دارد اما دولت ها نیز باید حداکثر تلاش خود را در این زمینه انجام دهند.
گرچه چین و هند، استانداردهای ذرات آلاینده هوای خود را سختگیرانه تر کرده اند اما طبق گزارشات سازمانی جهانی بهداشت، این دو کشور از استانداردها خیلی فاصله دارند.
هر دو کشور هزینه های زیست محیطی زیادی برای توسعه اقتصادی نفس گیر خود می پردازند؛ 13 شهر از 20 شهر آلاینده جهان در هند قرار دارد.
هاوارد فرامکین کارشناس بهداشت محیط از دانشگاه واشنگتن هشدار می دهد که تاثیرات آلودگی هوا از طریق ریزگردها بسیار بزرگتر از آنچه است که مردم تصور می کنند.
به گفته فرامکین، البته به رغم تمام این مطالعات هنوز یک شانس بزرگ وجود دارد: امکان اینکه با هوای پاک از مرگ های زودرس جلوگیری کرد، خیلی زیاد است، به ویژه در چین و هند که میزان آلاینده های هوا زیاد است و بسیاری از مردم در فضای تنگ با استرس زندگی می کنند.
طبق مطالعات جهانی اگر به اصول ارایه شده سازمان جهانی بهداشت در زمینه هوای پاک عمل شود، سالانه می توان از دو میلیون و 100 مرگ زودرس ناشی از بیماری های تنفسی و آلودگی هوا پیشگیری کرد.
همچنین در کشورهای غربی اگر میزان آلاینده های گرد وغبار به یک چهارم کاهش یابد، هر سال می توان از مرگ زودرس نیم میلیون نفر جلوگیری کرد.
اما بدترین موضوع در زمینه هوای آلوده و گرد و غبار این است که در گواهی فوت هیچکس نمی نویسند که علت فوت آلودگی هوا بوده است.
ترجمه از سادات حسینی خواه

/ 0 نظر / 24 بازدید