کمبود تخت های بخش ویژه/نظام درمان 4 بیماری

کمبود تخت های بخش ویژه

چهار شهریور 94:
معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه نیمی از کمبود تخت بخش مراقبت های ویژه «آی سی یو»، طی یکسال آینده در کشور رفع خواهد شد، گفت: با ادامه برنامه های هشت گانه طرح تحول سلامت، اتفاقات خوبی در حوزه درمان رقم می خورد.
 محمد آقاجانی روز سه شنبه در مراسم افتتاح بخش های جدید بیمارستان شهدای تجریش با تشریح رویکردهای وزارت بهداشت طی سال جاری(1394) افزود: مصمم هستیم طبق درخواست رییس جمهوری، برنامه های هشت گانه طرح تحول سلامت را در سال 94 ادامه دهیم و از دستاوردهای آن پاسداری کنیم، زیرا این برنامه به عنوان کارت ویزیت دولت یازدهم توانسته افتخارات زیادی را کسب کند.
وی خاطرنشان کرد: با کمبود جدی تخت در بخش های اورژانس و مراقبت های ویژه «آی سی یو» در کشور روبرو هستیم که با توجه به این کمبودها مقرر شده در سال آینده دو هزار تخت اورژانس به ناوگان اورژانس کشور در 120 بیمارستان و همچنین دو هزار و 400 تخت به بخش مراقبت های ویژه افزوده شود.
آقاجانی تاکید کرد: نیمی از کمبود تخت بخش مراقبت های ویژه آی سی یو، طی یکسال آینده در کشور رفع خواهد شد.
طرح های درمانی 94:
** انتخاب 15 اورژانس نمونه در تهران
معاون وزیر بهداشت گفت: 15 بیمارستان اصلی پایتخت در سه دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان اورژانس های نمونه انتخاب شده و قرار است 21 مورد تغییر در آنها انجام شود.
آقاجانی افزود: نیازهای نیروی انسانی و تجهیزاتی در این 15 اورژانس تا سه هفته آینده برطرف خواهد شد.
وی مشارکت بخش غیردولتی بویژه بخش خصوصی را در فعالیت های درمانی از طریق خرید راهبردی خدمت از دیگر اقدامات خوب حوزه درمانی کشور برشمرد و گفت: آیین نامه این مشارکت بخشی آماده شده است.
آقاجانی افزود: در برخی خدمات، بویژه خدمات بخش مراقبت های ویژه آی سی یو کمبودهای جدی در بیمارستان های دولتی داریم که نیازمند مشارکت بخش خصوصی است، بنابراین خرید راهبردی خدمت را در دستور کار قرار داده ایم.
وی تصریح کرد: اکنون به ازای هر یکهزار نفر جمعیت کشور، 1.5 تخت بیمارستانی در بخش دولتی و خصوصی وجود دارد که دستکم باید یک تخت به این شاخص اضافه شود تا به حد کشورهای منطقه برسیم.
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: باید 80 هزار تخت جدید اضافه کنیم تا به نیازهای فوری مردم توجه شود اما ظرفیت توسعه تخت ها از سوی دولت فقط دو هزار تخت در سال است که با این وجود باید 40 سال صبر کنیم، بنابراین سرمایه گذاری بخش خصوصی در این حوزه باید انجام شود.
وی گفت: زیرساخت های این مشارکت که مهمترین آن ارائه قیمت تمام شده خدمت است باید انجام شود که امیدواریم در دولت تصویب شود.

** تشکیل نظام درمان چهار بیماری در کشور
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: علاوه بر سامان دادن بیمارستان ها، باید نظام درمان بیماری ها را در کشور تشکیل دهیم که در این راستا چهار گروه بیماریهای قبلی، مغزی، سرطان و حوادث ترافیکی که 75 درصد عوامل مرگ و میر را در کشور تشکیل می دهند، به عنوان اهداف اولیه این نظام در نظر گرفته شده است.
آقاجانی گفت: برنامه ریزی ها برای تشکیل نظام درمان این چهار بیماری در کشور امسال انجام می گیرد.

** راه اندازی 6600 مطب در کشور
معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در راستای ارتقای خدمات درمان سرپایی قرار است طی یک سال آینده 250 پلی کلینیک با شش هزار و 600 مطب در کشور با اولویت مناطق محروم راه اندازی شود.
آقاجانی افزود: ادامه بازسازی بیمارستان ها نیز طی سال جاری در دستور کار قرار دارد و در نظر داریم امسال بازسازی و تجهیز دو هزار اتاق عمل را انجام دهیم.

/ 0 نظر / 25 بازدید