تب کریمه کنگو

معاون مرکز مدیریت بیماری ها واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هیچگونه نگرانی از بابت شیوع تب کریمه کنگو در کشور وجود ندارد، گفت: هیچ مورد جدیدی از تب کریمه کنگو گزارش نشده است. « تب خونریزی دهنده کریمه کنگو در بدن دام، هیچ علامتی ندارد و به وسیله کنه به انسان منتقل می شود و یک هفته نیز در بدن باقی می ماند. این بیماری با تب شروع می شود و تظاهرات خونریزی دهنده نیز دارد که حتی می تواند منجر به مرگ شود. »
دکتر محمود نبوی یادآور شد: از ابتدای امسال تاکنون 9 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در کشور مشاهده شده که سه مورد مرگ و میر داشته است.
وی به مردم توصیه کرد که حتما از گوشت های دارای مهر دامپزشکی، استفاده کنند و گوشت های تازه قربانی شده را تا 24 ساعت در یخچال نگاهداری و سپس مصرف کنند.
وی تاکید کرد: مردم در مناسبت هایی از جمله عید قربان که دام قربانی دارند ، قربانی خود را به کشتارگاه های مجاز دام تحویل دهند و فقط از گوشت هایی که در شبکه دامپزشکی توزیع می شود، استفاده کنند.
معاون مرکز مدیریت بیماری ها واگیر وزارت بهداشت اظهارداشت: سال گذشته 39 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در کشور گزارش شد این در حالی است که آمار ابتلا به این تب در سال های گذشته بین 150 تا 200 مورد بود.
نبوی افزود‌: با تشدید مراقبت ها و اقداماتی مانند استفاده از کنه کش ها، کنترل های مرزی و ایجاد کشتارگاه ها در مناطق مرزی، این رقم اکنون به 24 تا 50 مورد در سال رسیده است که نشان دهنده این موضوع است که موارد ابتلا به تب کریمه کنگو تا یک سوم کاهش داشته است.

/ 0 نظر / 26 بازدید