مصرف دخانیات و بیماری های ناشی از آن

 ×*عمرسنجی افراد سیگاری

نتایج تحقیقات حاکی از آن است چنانچه افراد در سنین نوجوانی شروع به کشیدن سیگار کنند (بیش از ٧٠ درصد موارد سیگاری شدن در این مرحله اتفاق می افتد) و مدت ٢٠ سال یا بیشتر به این عمل ادامه بدهند بین ٢٠ تا ٢۵ سال زودتر ازافرادی که به هیچ وجه در زندگی سیگار نکشیده اند خواهند مرد.

تنها سرطان ریه یا بیماریهای قلبی پیامدهای استعمال دخانیات نیست بلکه مجموعه ای از مسایل و مشکلات بهداشتی در ارتباط با مصرف مواد دخانی وجود دارد که می تواند به لحاظ شرایط جسمانی و مقاومت ایمنی در افراد سیگاری بروز می کند.

واحد کنترل عفونت و بهداشت محیط مجتمع حضرت رسول(ص)، ضایعات شنوایی ، سرطان پوست ، فساد دندان ها، آب مروارید (کاتاراکت)، از دست دادن موها، چین و چروک ، پوکی استخوان ، بیماری های قلبی، تغییر رنگ انگشتان ، زخم معده، تغییر شکل سلولهای جنسی در مردان ، سرطان رحم و سقط جنین و انواع سرطان های دیگر از جمله بیماری هایی است که براثر استعمال سیگار بروز می کند.

** از دست دادن مو و بروز چین و چروک در پوست
با تضعیف سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد ابتلا به انواع بیماری ها از جمله ˈلوپوس اریتماتوزˈ می شود که این بیماری می تواند عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم در دهان، جوش های پوست روی صورت، سر و دست ها شود.
همچنین استعمال دخانیات باعث ازبین بردن پروتئین های انعطاف دهنده پوست می شود؛ علاوه برآن ، دخانیات موجب تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می شود.
پوست افراد سیگاری، خشک و دارای خطوط و چین خوردگی های ریزی در اطراف لبها و چشمها است.
** آب مروارید (کاتاراکت) و ضایعات شنوایی در افراد سیگاری
افراد سیگاری ۴٠ درصد بیش از افراد دیگردرمعرض ابتلا به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و ممانعت از عبور نور و در نهایت نابینایی هستند.
همچنین افراد سیگاری سه برابر بیش از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می شوند.
دندان نیز یکی دیگر از اعضای بدن به شمار می رود که براثر استعمال دخانیات، فاسد می شوند بطوریکه افراد سیگاری ۵/١ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر از دست دادن زودرس دندانها هستند.
** پوکی استخوان
منواکسید کربن از اصلی ترین گازهای سمی در خروجی دود سیگار است، میل ترکیبی این گاز با خون بسیار بالاتر از اکسیژن است. این گاز باعث کاهش قدرت عمل اکسیژن رسانی در خون افراد سیگاری حرفه ای تا ١۵ درصد می شود.
استخوان های افراد سیگاری تراکم خود را از دست داده و به راحتی شکسته می شود همینطور زمان التیام یافتن و جوش خوردن آنها پس از شکستگی تا ٨٠ درصد افزایش پیدا می کند.
** بیماری های قلبی
بیماری های قلبی ـ عروقی ناشی از استعمال دخانیات بیش از ۶٠٠ هزار نفر را در سال در کشورهای توسعه یافته از بین می رود؛استعمال دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر ابتلا به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و نهایتا ایجاد حمله قلبی و سکته می شود.
** زخم معده
استعمال دخانیات مقاومت معده را در برابر باکتریها پایین می آورد؛ همچنین باعث تضعیف معده در خنثی سازی اسید معده و مقاومت در برابر آن بعد از غذا خوردن و بر جای ماندن باقیمانده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره آن می شود. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شود و احتمالی بهبودی آن تا زمانی که فرد سیگاری اکثرا اندک است.
استعمال دخانیات علاوه بر تاثیر در اعضای داخلی بدن بر ظاهر افراد نیز تاثیر نامطلوبی دارد بطور مثال قطران موجود در دود سیگار در اثر استعمال مستمر دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ آنها به قهوه ای مایل به زرد می شود.
**انواع سرطان ، ارمغان دود سیگار
بیش از ۴٠ عنصر سرطانزا در دود سیگار وجود دارد بطور مثال احتمال سرطان ریه ٢٢ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری است.
طبق تحقیقات بی شماری که انجام شده است در صورت ادامه استعمال دخانیات توسط افراد سیگاری، احتمال مبتلا شدن آنها به انواع سرطان های دیگر از قبیل زبان، دهان، غدد، بزاق و حلق (شش تا ٢٧ برابر)، سرطان بینی ( دو مرتبه بیشتر)، گلو ( ١٢ برابر)، مری (هشت تا ١٠ برابر)، حنجره ( ١٠ تا ١٨ برابر)، معده (دو تا سه برابر)، کلیه (پنج برابر)، لوزالمعده (دو تا پنج برابر) و مقعد (پنج تا شش برابر) وجود دارد.
همچنین استعمال دخانیات در دوران بارداری می تواند موجب افزایش خطر زایمان نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شود؛ سقط جنین در مادران سیگاری دو تا سه برابر بیشتر است.
افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارند.

/ 0 نظر / 8 بازدید