رهایی از کابوس

برخی انسانها مرتبا از کابوس رنج می برند. هر شب دچار کابوس می شوند و در کابوسهایشان تحت تعقیب قرار می گیرند یا ترس از مرگ را تجربه می کنند. داروهای خواب آور و درمانهای روانشناسانه تا اندازه ای در درمان کابوسها موثرند. اما پژوهشگران، خوابهای وحشتناک را به طور دقیق تری مورد مطالعه قرار داده اند و تمرین مغزی ویژه ای را برای رهایی از کابوس ها توصیه می کنند. هرکس می خواهد از دیدن کابوس رهایی یابد باید چگونگی رویا دیدن را یاد بگیرد.

یک تیم تحقیقاتی بین المللی با اجرای تحقیقی دریافته اند که برخی افراد در خواب می دانند و درک می کنند که در حال رویا دیدن هستند و این رویا واقعیت ندارد. آنها اصطلاحا "رویاهای روشن" را تجربه می کنند که در این موارد مغز فرم خاصی به خود می گیرد.

آنطور که دانشمندان دانشگاههای بن، دارمشتادت، ماینس آلمان و مدرسه پزشکی هاروارد بوستون دریافته اند در این مواقع دو حالت ضمیر خودآگاه ، همزمان عمل می کنند. مغزی که به خواب فرو رفته، رویا می بیند و به طور موازی رویاها را با واقعیت کنترل می کند و افراد می توانند با تمرین کردن این توانایی، از کابوسها رهایی یابند.

به گفته محققان، کابوسها مثلا حمله یک ببر در خواب خیلی واقعی به نظر می رسد. اما برخی افراد از این رویاها، فقط تصاویری خیالی را تجربه می کنند. "اورسلا وس" ، روانشناس آلمانی می گوید:تاکنون مشخص نشده  که دقیقا "رویاهای روشن"، چگونه در مغز اتفاق می افتد. اورسلا وس در تحقیق خود تلاش کرده تا توانایی "رویاهای روشن" را در شرکت کنندگان ایجاد کند تا بفهمد هنگام کابوس، آن تنها یک خواب است و واقعیت ندارد.

"وس" می گوید: این کار مثل این است که را بینی را ببندی و با این وجود بخواهی نفس بکشی. در این تحقیق، شرکت کنندگان باید طی هفته ها تمرین، به موقعیتهای کابوس فکر می کردند و برروی این مساله که می توانند رویا و حقیقت را از هم تشخیص دهند، متمرکز می شوند.

شش نفر از 20 شرکت کننده واقعا توانستند به این توانایی دست یابند. محققان در "آزمایشگاه خواب" با اتصال الکترودهایی به سر نشان دادند که قسمت جلویی مغز افراد، هنگام دیدن "رویاهای روشن" فعال تر از وضعیت نرمال خواب است. این قسمت مغز شامل لایه جلویی کورتکس، مسوول ارزیابی های انتقادی و پیچیده از وقایع است که هنگام خواب غیرفعال می شود.

در هنگام دیدن "رویاهای روشن" فقط این قسمت مغز فعال است و گویی بقیه قسمتها به خواب فرو رفته اند. گرچه نتایج این تحقیق به خاطر شمار اندک شرکت کنندگان فعلا موقتی است اما محققان امیدوارند که با ایجاد امکان توانایی دیدن "رویاهای روشن" افراد بتوانند هنگام کابوسهای وحشتناک، آن را از واقعیت تمییز دهند.

نتایج این تحقیق همچنین می تواند برای بیماری "روان پریشی" موثر باشد چراکه این بیماری با تصاویر رویاگونه شروع می شود.

البته عکس وضعیت "رویاهای روشن" (وضعیتی که فرد در خواب می تواند رویا از واقعیت را تشخیص دهد) نیز وجود دارد و آن اینکه فردی که بیدار است اما با این وجود نمی تواند خیالات خود را از واقعیت مجزا کند.

شاید بتوان با تمرین، این توانایی را ایجاد کرد تا بیماران فرق میان حقیقت و خیال، را یاد بگیرند.

ترجمه : سادات حسینی خواه از سایت ولت

/ 1 نظر / 9 بازدید
مستانه

با سلام و خسته نباشید در رابطه با بیماری های سینه و غدد آن اطلاعاتی دارید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ با تشکر از شما