ساماندهی قفسه های دارویی

کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای سامان دادن به قفسه های دارویی به مردم توصیه می کنند که داروهای تاریخ انقضا گذشته را از بسته بندی اصلی خارج کنند و آنها را داخل نایلون زباله بیندازند یا در چاه فاضلاب معدوم کنند.

تاریخ انقضای پمادها و کرم های موضعی روی جعبه مقوایی آنها یا روی انتهای تیوپ پماد، درج شده است که باید کنترل شود.

این کارشناسان در مورد شربت ها نیز توصیه کرده اند که شربت های تاریخ مصرف گذشته را در فاضلاب خالی و شیشه های آن نیز دور انداخته شود.

قطره های چشمی نیز که از باز شدن درب آن یک ماه گذشته است دیگر استریل نیستند و باید دور ریخته شوند.

همچنین آمپول ها و سرنگ های تاریخ گذشته باید در کیسه زباله ریخته و معدوم شوند.

به گفته مسوولان بهداشتی، داروهایی که تاریخ انقضای آنها فرا نرسیده است اما استفاده ای در منزل ندارد را می توان به مراکز منتخب جمعیت هلال احمر اهدا کرد.

اما مردم نباید تصور کنند که می توانند اینگونه داروها را به داروخانه ها بازگشت دهند چراکه داروخانه های سطح شهر از پس گرفتن داروهایی که قبلا به صورت آزاد یا بیمه فروخته شده معذور هستند.

**نگهداری داروها

اما برخی دیگر از داروها که تاریخ انقضای آنها نگذشته است به شرایط خاصی برای نگهداری نیاز دارند.

کارشناسان بهداشتی توصیه می کنند به منظور جلوگیری از مصرف نادرست داروها، باید آنها در ظروف اصلی خود نگهداری شوند.

اینگونه داروها نباید از بسته بندی خارج شده و در مجاورت داروهای دیگر به صورت فله، نگهداری شوند.

داروها باید طبق شرایط ذکر شده روی برچسب آنها نگهداری شوند، خودداری از قرار دادن داروها در محیط های مرطوب یا درمعرض نور و دما از توصیه های اصلی داروسازان است.

تعداد کمی از داروها نیاز به نگهداری در یخچال دارند و برخی از داروها - مانند سوسپانسیون های خوراکی پس از اضافه کردن آب به آنها - نیز پس از آماده سازی برای مصرف باید در یخچال نگهداری شوند.

کارشناسان دارویی همواره به مردم توصیه می کنند تا در زمان مصرف دارو به تاریخ انقضای آن توجه داشته باشند؛ تاریخ انقضای دارو معمولا با علامت اختصاری exp.date روی جعبه دارو نوشته شده است.

خانم های خانه دار حتما هنگام انجام خانه تکانی و گردگیری نوروزی با کیسه های داروی محتوی قرص، کپسول یا شربت نیمه مصرف شده مواجه خواهند شد که نیاز است این جعبه یا قفسه های دارویی نیز خانه تکانی شود.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید